Kuş gribi geri mi dönüyor?

Kuş gribi geri mi dönüyor?
Kuş gribi geri mi dönüyor?
Avrupa Komisyonu Hollanda'daki bir tavuk çiftliğinde kuş gribinin bulaşıcı bir türünün ortaya çıkmasının ardından acil önlemleri görüşmek üzere toplanacak. Komisyon bugün yapacağı acil toplantıda salgının yayılmasının nasıl önleneceğini ele alacak.

RADİKAL - Hollanda hükümeti H5N8 adlı kuş gribi virüsünün insanlara geçme potansiyelinin de olduğunu açıkladı. Yetkililer Hekendorp köyündeki 150 bin tavuğu itlaf etmeye başladı. Hollanda hükümetinin açıklamasında "Kuş gribinin bu hayli bulaşıcı çeşidi kuşların yaşamı açısından çok tehlikeli. Hastalık hayvanlardan insanlara da geçebilir denildi. 

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Hollanda Ekonomi Bakanlığı virüsün insanlara hasta kuşlarla çok yakın temas edilmesi halinde geçebileceğini duyurdu. Ülkede tavuk ve yumurta nakline üç günlük yasak konuldu. Reuters'a göre Avrupa Komisyonu Sözcüsü Ricardo Cardoso "Komisyon bu salgınla ilgili önlemleri alacak" dedi. Hekendorp'taki çiftlikte tavuk etinden çok yumurta üretildiği belirtiliyor. Çiftliğin ürünleri büyük ölçüde Hollanda'da satılırken, bir kısmı da Almanya 'ya ihraç ediliyor.

Avrupa'da daha önce görülmeyen H5N8 virüsü ilk olarak aybaşında Almanya'daki bir çiftlikte görülmüştü. Virüsün bu türü insanlarda hiç görülmedi. Ancak Güney Kore'de yaşanan salgına engel olmak için Güney Kore'de milyonlarca çiftlik hayvanı itlaf edilmişti.

İNGİLTERE'DE DE GÖRÜLDÜ

Öte yandan, İngiliz yetkililer de Yorkshire bölgesinde en az bir vaka görüldüğünü açıkladı ancak kamu sağlığı riskinin "çok düşük" olduğunu bildirdiler. Bölgede itlaf çalışmalarının başladığı ve bir karantina bölgesi oluşturulduğu açıklandı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre H5N1 kuş gribi virüsü 2003 ve Aralık 2013 arasında 648 kişide görülürken, 384 kişinin ölümüne yol açtı.