Kuseyr savaşı

Kuseyr savaşı
Kuseyr savaşı

Suriye ordusu, Lübnan sınırında kilit önemdeki Humus’un Kuseyr kasabasını muhaliflerden geri almak için günlerdir beklenen operasyonu dün başlattı. Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) operasyona Hizbullah milislerinin de iştirak ettiğini öne sürdü. Daha önce sivillere kasabayı terk etmesi yönünde çağrılar yapan ordu birliklerinin ağır silahlarla kasabaya girdiği, belediye binasına Suriye bayrağını astığı ama silahlı grupların kasabanın bir bölümünde direnmeye devam ettiği belirtildi. SRGC’ye göre hava saldırısı ile başlayan operasyon tank desteğinde karadan devam etti.
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de çok şiddetli çatışmaların yaşandığını, 16’sı savaşçı biri kadın 30 kişinin öldüğünü açıkladı. Bazı kaynaklar ölü sayısını en az 40 olarak verdi. Önceki gün Kuseyr’de 10 Hizbullah üyesinin öldürüldüğü öne sürülmüştü.

Ateş Lübnan’a sıçradı
Uçakların Kuseyr’de bir sahra hastanesini bombaladığını belirten SRGC, ayrıca Humus’un Telbise ilçesine tank ve roketlerle saldırılar düzenlendiğini aktardı. 20 bin kişinin yaşadığı Kuseyr, muhalifler için silah sevkıyatı, rejim için de Şam ile Akdeniz’i birbirine bağlayan hat üzerinde olması nedeniyle kritik önemde. Suriye Ulusal Koalisyonu, operasyonu ‘barbarca’ diyerek kınadı. El Sefir gazetesi muhaliflerin Lübnan’da Şiilerin yaşadığı Hermel’e 6 roket attığını duyurdu. Trablus’ta da Aleviler ile Sünniler arasında gerilimin tırmandığı haberleri geliyor.

‘Kaderimi 2014’te halk belirler’

Suriye lideri Beşşar Esad, Arjantin ajansı Telam ve Clarin gazetesine demecinde kimyasal silah iddiasına “Düzmece, kimyasal silah 10-20 değil kitlesel ölüm getirir” deyip Türkiye , Katar ve S. Arabistan’ı muhaliflere silah vermekle suçladı. ABD ’nin “Geçiş hükümetinde Esad’a yer yok” tavrı için “Buna sadece 2014 seçimlerinde halk karar verir” dedi. Esad, Cenevre sürecine olumlu baktıklarını ama bunun terörü durdurmayacağını savundu.