Kuseyr'de galip Esad

Kuseyr'de galip Esad
Kuseyr'de galip Esad
Suriye ordusu Kuseyr'i ele geçirdiğini açıklayıp zafer ilan ederken asiler de ordunun dev cephaneliği karşısında yenildiklerini doğruladı. İran, Esad'ı kutladı.

ABD , Rusya ve BM ‘Cenevre 2’ konferansı hazırlıkları için dün buluşurken, Suriye’den Humus’a bağlı Kuseyr kasabasındaki operasyona dair ‘zafer açıklaması’ geldi. Ordu, 19 Mayıs’ta Hizbullah desteğiyle operasyon başlattığı stratejik önemdeki Kuseyr’in kontrolünü tamamen ele geçirdiğini duyurdu. Devlet televizyonundaki haberde, “Kahraman ordumuz, Kuseyr’in tamamında güvenlik ve istikrarı yeniden tesis etti. Çok sayıda terörist öldürüldü, diğerleri ele geçirildi” ifadeleri kullanıldı. Ordu ise Kuseyr’in geri alınmasının ‘Tüm ülkenin kontrolünü er ya da geç rejime geçeceğini gösterdiğini’ vurguladı: “Bu cesur zafer, Siyonist rejim ile sahadaki ve bölgedeki ajanlarının liderliğinde Suriye’ye karşı saldırganlığa ortak olan herkese açık mesajdır. Suriye’nin her karış toprağını yeniden ele geçirene dek zafer serimiz sürecek. Bize saldıranlara, ülkenin neresinde olurlarsa olsunlar, demir yumruk indirmekte tereddüt etmeyeceğiz. Kaderleri belli: Ya teslim olmak ya ölmek.” Reuters’a konuşan bir Hizbullah üyesi de ‘sabah erken saatlerde sürpriz saldırıyla girdikleri kasabayı ele geçirdiklerini’ söyledi. Ordunun Şam’ı sahile bağlaması sebebiyle kilit önemdeki Kuseyr’i ele geçirdiği haberi, muhaliflerce de doğrulandı. Reuters’a yollanan açıklamada, ‘Ordunun dev cephaneliği karşısında teçhizat eksikliğimiz ve Hizbullah’ın küstah müdahalesi nedeniyle sivillerle birlikte çekilme kararı aldık’ denildi. Habere sadece Özgür Suriye Ordusu’ndan (ÖSO) ret geldi. ÖSO sözcüsü Suhaib El Ali, El Cezire’ye açıklamasında, Kuseyr’in hâlâ ellerinde olduğunu iddia etti.
Siyasi muhalefetin çatı örgütü Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) da, ‘Kuseyrdüşse de, Esad’a karşı mücadelenin süreceğini’ açıklayarak ‘moral aşılamaya’ çalıştı: “Kutsal devrim sürecek. Zafer haklının ve adaletsizlikle zulmün karşısında duranlarındır.” SMDK, BM ile büyük güçlere de sivilleri korumak amacıyla acil müdahalede bulunma’ çağrısı da yaptı.
Suriye’ye kutlama ise İran’dan geldi. Dışişleri Bakanlığı,“Tekfircilere karşı zaferi için Suriye ordusuyla halkını kutluyoruz” açıklaması yaptı. 

Cenevre’de İran sorunu 

Bu arada hazırlık toplantısına katılan BM Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi ‘Cenevre 2’nin temmuzda olabileceğini açıklayıp, “Yeni hazırlık toplantısı 25 Haziran’da” dedi. Dünkü toplantıda taraflar ayrıca ‘İran’ın Cenevre 2’ye katılıp katılmayacağı’ konusunda da uzlaşamadı.

Londra da kimyasal ‘buldu’

Suriye’de hem rejim hem de muhaliflerin kimyasal silah kullandığını belirten BM raporundan sonra Britanya da ‘birden çok kez ve belirli yerlerde sarin gazı kullanıldığını’ iddia etti. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Suriye’den getirilip test edilen fizyolojik örneklerde sarine rastlandığını, ayrıca kimyasal silah kullanıldığına ve halihazırda kullanılıyor olduğuna yönelik ikna edici kanıtların arttığını belirtti. Sözcü, “Kimyasal silahların büyük olasılıkla rejim tarafından kullanıldığını düşünüyoruz. Esad BM uzmanlarına derhal serbest giriş hakkı vermelidir” diye konuştu. Fransa da ‘rejimin kimyasal kullandığını’ iddia etmişti.

‘SMDK’ya katılırız ama...’

AA’ya konuşan Özgür Suriye Ordusu Birleşik Komutanlığı (ÖSO-BK) Genel Sekreteri Muhammed Alluş, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu’na (SMDK) katılmayı iki şartla kabul ettiklerini açıkladı. Alluş, şartları ‘halka yardım malzemesinin ÖSO-BK ve SMDK birimleriyle dağıtılması ile Esad’la müzarekereye oturulmaması’ olarak açıkladı. BBC’ye konuşan ÖSO-BK Başkanı General Selim İdris de asilere ‘ülkedeki Hizbullah üyeleriyle mücadele emri verdiğini’ açıkladı:“Kuseyr, İdlib, Halep’te Hizbullah üyeleri orduyla birlikte savaşıyor. Hizbullah Suriye’yi işgal ediyor, Lübnan seyrediyor. Bu halde Hizbullah’la Lübnan içinde de savaşmaya hakkımız var.”