Kusursuz fırtına başarılı başkan

Kusursuz fırtına başarılı başkan
Kusursuz fırtına başarılı başkan
New York, Sandy Kasırgası'nı ucuz atlattı
Haber: MEHVEŞ KOÇAK / Arşivi

NEW YORK - Sandy aslında kusursuz bir fırtına. Gelmesi ve gitmesi öngörülen çerçevede oldu. Haftalar öncesinden önlemler alındı. Buna rağmen Sandy hayatı felç etti. Bu doğal afet karşısında Amerikan halkının eli kolu bağlı kaldı. Bir hafta önceden okullar ve işyerlerinin kapatılacağı, havayolları da dahil bütün ulaşımın askıya alınacağı ilan edildi. New Yorklular marketlere koştu, ne kadar pil, mum, ekmek, su ve hazır gıda varsa aldı. Kimileri ise bu zorunlu tatili evinde TV karşısında eğlenerek geçirdi. İçki stoklarının tükenmesi de bunun bir göstergesi.

Bütün yetkililer ciddi uyarılar yaptı, dahası dışarı çıkma yasağı konuldu. Televizyonlardan canlı olarak kasırganın doğu sahilinden içeriye girdiğini gördük ve korkulan an geldi. Saatler akşam 19.00’u gösterdiğinde kasırganın uğultusu New Yorkluların evlerine girdi. Gece yarısına doğru duyulan gürültülerle korku dolu anlar geçirenler, sabah gördüklerine inanamadı. Dev ağaçlar köklerinden sökülüp arabaların, evlerin üstüne düşmüştü. Köprüler, yollar kapanmış, sokaklarda devrilmedik ağaç kalmamıştı.
Manhattan’ın 36. Cadde’sinden aşağısı 11 Eylül’den sonraki en büyük felaketi yaşadı. Wall Street sular altında kaldı. Manhattan, Empire State Bulding’in ışığı ile aydınlandı. New Jersey, Atlantic City, Brooklyn, Red Hook, Long Island ve daha birçok bölgeyi su bastı, elektrik ve sular kesildi.


Eski çağa dönüş

Kasırganın üzerinden 24 saat geçti, her şey sakin görünüyor ama hayatın normale dönmesi zaman alacak. İlk kez uzun süre kapatılan metro en az 4 gün daha çalışmayacak. Bazı bölgelere en az 3 hafta elektrik ve su verilmeyecek. Durum içler acısı ama ağlayan yok. Herkes bu kâbusu çoktan kabullenmiş. Yetkilileri suçlamak yerine teşekkürler yağıyor. Çünkü can kaybı ve yaralanmaların düşük kalması yetkililerinin aldığı önlemlere bağlanıyor. Obama seçim kampanyasını askıya alıp kasırga ile bizzat ilgilenerek takdir kazandı. Valileri bizzat arayıp bilgi alması, sınırsız destek vermesi Cumhuriyetçiler arasında da tartışma yarattı. Çünkü afet bölgesindeki Cumhuriyetçi vali ve belediye başkanları Obama’nın desteğinden övgüyle bahsetti. Obama New Jersey ve New York eyaletlerini ‘Büyük afet’ bölgesi ilan etti. Bu sayede doğrudan federal yardımların ulaştırılacağı belirtildi. Obama’nın soğukkanlı ve ilgili tavrı, Katrina Kasırgası’nda büyük eleştiri alan George W. Bush’un ilgisiz tutumu ile karşılaştırıldı.

New Yorklular teknolojinin olmadığı çağa geri döndü. İnsanlar mum ışığında yaşamaya başladı. Telefonlarını şarj edemeyenler telefon kulübelerinde kuyruk oluşturdu. Kirlenen şehir suyunu kaynatıp içmeye başladı. Yemek yapamayanlar hazır yemek satan marketlerde kuyruk oluşturdu. Elektrik ve su olmayan bölgelerde kahve fiyatı 2- 3 katına çıktı.


Cumhuriyetçi validen övgü

ABD ’yi vuran Sandy ardında büyük yıkım bırakırken Başkan Barack Obama felaket bölgesini gezdi. 17 eyalette 50 kişinin ölümüne yol açan Sandy, Kanada’ya doğru ilerlerken New Jersey’ye giden Obama yetkililerden öncelikle 8.5 milyon haneye tekrar elektrik verilmesini istedi. “Bürokrasiye girmeyin’’ diyen Başkan, felaketzedelere “Amerika sizinle’’ diye seslendi. New Jersey’nin Cumhuriyetçi Valisi Chris Christie, “Başkan bize büyük destek verdi. Bir kere bile seçimden söz etmedi” dedi. {NEW YORK/AP-REUTERS}


ABD sanki savaş atlattı!

Sandy’nin yıkıcı etkisi en fazla New York’un aşağı Manhattan bölgesinde görüldü. New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg “Manzara, 2. Dünya Savaşı sonrasını andırıyor. Hayatın normale dönmesi için en az 8 güne ihtiyaç var” dedi.
Queens’de hızı 140 km’yi bulan fırtınanın hasar verdiği birçok bina kullanılmaz hale geldi. 80 ev yandı.
Sandy’nin ekonomiye 20 milyar dolarlık yük getireceği öngörülüyor.
1600 km’lik alanı etkileyen Sandy yüzünden 8.5 milyondan fazla kişi elektriksiz kaldı.
18 bin 100 uçak seferi ve 840 bin tren seferi iptal edildi.
Sandy soğuk hava cephesiyle buluştuğu Batı Virginia’ya yoğun kar getirdi. Redhouse ve Maryland’de kar kalınlığı 71 santimetreye ulaştı.