Kutup ayılarının nefret ettiği aday!

'Baracuda' seçilirse soyları tükenecek

 

'BARACUDA' LAKAPLI BAŞKAN YARDIMCISI ADAYINI TANIYALIM HABERİ İÇİN TIKLAYIN

WASHINGTON - ABD’de Cumhuriyetçi başkan adayı John McCain’in başkan yardımcısı seçtiği ‘dişi şahin’ Alaska Valisi Sarah Palin’in petrolcülerden yana meziyetleri çevrecileri alarma geçirirken, kutup ayılarının ruhuna fatiha okunmaya başlandı. Petrolcülerle arası iyi olup doğal hazine Alaska’nın petrol ve doğalgaz aramaları için delik deşik edilmesini destekleyen McCain’in Palin’i yardımcısı seçmesi, sadece Hillary Clinton taraftarı küskün Demokratları yanına çekme hesabından kaynaklanmıyor. Alaska Valisi Palin, yasalarla özel koruma altına alınmış Arktik Ulusal Yabani Yaşam Sığınağı’nın petrol ve doğalgaz aramalarına açılmasından yana.
Palin ailesi ekmeğini petrol sanayiinden çıkartıyor; Yup’ik Eskimosu kocası Todd, petrol zengini Alaska’nın Prudhoe Bay bölgesinde BP Alaska’da yıllık 46.7 bin dolar maaşla teknisyen olarak çalışıyor. Palin’in 2003-2004’te Alaska Petrol ve Doğalgaz Koruma Komisyonu başkanı olarak petrol şirketleriyle girift ilişkilere girdiği söyleniyor.
Bush yönetiminin kutup ayılarını ‘Soyu Tehlikede Türler Yasası’ kapsamına alma kararına da meydan okuyan Palin, ocakta New York Times’a yazdığı makalede “Biyolojik Çeşitlilik Merkezi, küresel ısınma ve buzulların erimesinin ayıların varlığını ciddi şekilde tehdit ettiğini öne sürdü. Gerçek şu ki, öngörülebilir gelecekte kutup ayılarının yaşamlarının tehlikeye gireceğine dair tatminkar kanıt yok. Ayıların listeye alınması yanlış” demişti. Bu ay başında da İçişleri Bakanı Dirk Kempthorne’nın bu konudaki kararının iptali için mahkemeye başvurdu.

Dinci muhafazakârlar tercihten memnun

1984 Wasilla güzeli, basketbol oynarken saldırganlığından ötürü ‘Barakuda’ lakaplı, Ulusal Tüfek Birliği üyesi Palin, çocuklarını hokey antremanına taşıdığından kendisini ‘Hokey annesi’ diye tanıtıyor. Meclis üyeliğine seçildiği 1992’den beri ‘temiz eller’ diye anılsa da yönetiminde zaafiyet var. Palin, kız kardeşini olaylı boşayan atlı polis eniştesinin görevine son vermeyi reddeden emniyet müdürünü kovunca, eyalet meclis denetleme kurulu ‘etik’ inceleme başlattı. Vali yardımcılığı için yarıştığı 2002’de rüşvet ve vergi kaçakçılığından yargılanan petrol şirketi VECO’nun yönetim kurulundan 4 bin 500 dolar bağış almıştı. Ama beş çocuk annesi 44 yaşındaki Palin’in adaylığı, evanjelist olup okullarda yaratılış kuramının okutulmasını istemesi, kürtaj ve eşcinsel evliliğe karşıtlığı nedeniyle muhafazakarları sevindirdi. (afp, ap)