Kutup ayılarının nefret ettiği aday!

'Baracuda' seçilirse soyları tükenecek

 

'BARACUDA' LAKAPLI BAŞKAN YARDIMCISI ADAYINI TANIYALIM HABERİ İÇİN TIKLAYIN

WASHINGTON - ABD’de Cumhuriyetçi başkan adayı John McCain’in başkan yardımcısı seçtiği ‘dişi şahin’ Alaska Valisi Sarah Palin’in petrolcülerden yana meziyetleri çevrecileri alarma geçirirken, kutup ayılarının ruhuna fatiha okunmaya başlandı. Petrolcülerle arası iyi olup doğal hazine Alaska’nın petrol ve doğalgaz aramaları için delik deşik edilmesini destekleyen McCain’in Palin’i yardımcısı seçmesi, sadece Hillary Clinton taraftarı küskün Demokratları yanına çekme hesabından kaynaklanmıyor. Alaska Valisi Palin, yasalarla özel koruma altına alınmış Arktik Ulusal Yabani Yaşam Sığınağı’nın petrol ve doğalgaz aramalarına açılmasından yana.
Palin ailesi ekmeğini petrol sanayiinden çıkartıyor; Yup’ik Eskimosu kocası Todd, petrol zengini Alaska’nın Prudhoe Bay bölgesinde BP Alaska’da yıllık 46.7 bin dolar maaşla teknisyen olarak çalışıyor. Palin’in 2003-2004’te Alaska Petrol ve Doğalgaz Koruma Komisyonu başkanı olarak petrol şirketleriyle girift ilişkilere girdiği söyleniyor.
Bush yönetiminin kutup ayılarını ‘Soyu Tehlikede Türler Yasası’ kapsamına alma kararına da meydan okuyan Palin, ocakta New York Times’a yazdığı makalede “Biyolojik Çeşitlilik Merkezi, küresel ısınma ve buzulların erimesinin ayıların varlığını ciddi şekilde tehdit ettiğini öne sürdü. Gerçek şu ki, öngörülebilir gelecekte kutup ayılarının yaşamlarının tehlikeye gireceğine dair tatminkar kanıt yok. Ayıların listeye alınması yanlış” demişti. Bu ay başında da İçişleri Bakanı Dirk Kempthorne’nın bu konudaki kararının iptali için mahkemeye başvurdu.

Dinci muhafazakârlar tercihten memnun

1984 Wasilla güzeli, basketbol oynarken saldırganlığından ötürü ‘Barakuda’ lakaplı, Ulusal Tüfek Birliği üyesi Palin, çocuklarını hokey antremanına taşıdığından kendisini ‘Hokey annesi’ diye tanıtıyor. Meclis üyeliğine seçildiği 1992’den beri ‘temiz eller’ diye anılsa da yönetiminde zaafiyet var. Palin, kız kardeşini olaylı boşayan atlı polis eniştesinin görevine son vermeyi reddeden emniyet müdürünü kovunca, eyalet meclis denetleme kurulu ‘etik’ inceleme başlattı. Vali yardımcılığı için yarıştığı 2002’de rüşvet ve vergi kaçakçılığından yargılanan petrol şirketi VECO’nun yönetim kurulundan 4 bin 500 dolar bağış almıştı. Ama beş çocuk annesi 44 yaşındaki Palin’in adaylığı, evanjelist olup okullarda yaratılış kuramının okutulmasını istemesi, kürtaj ve eşcinsel evliliğe karşıtlığı nedeniyle muhafazakarları sevindirdi. (afp, ap)


  http://www.radikal.com.tr/8963528963527

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Anlayanamı, anlamayanamı? - saricanl

  "Petrol ucuzken niye daha pahali alternatife yatirim yapsin ki sirketler" diye sorana. Petrol pahalılastıkca bu sirketler dahada zengin oluyor. 2007de Chevron 18.7 milyar dolar, Exxon Mobil 40,6 milyar dolar, vs. sırf kar ettiler ve her yıl karları artıyor. Bu sirketlerin kendi kuyuları var. Petrolun pahalılanması alternatif enerji aramaya zorlamıyor, aksine islerine geliyor. Pahalı benzin alternatif aratsaydı avrupa coktan yeni kaynaklar gelistirmisti.

  Ben ABDnin basinda Turk dusmani is-te-mi-yo-rum! - saricanl

  Obama dısislerindeki tecrübesizligini bertaraf etmek icin Türk düsmanı Bideni tuttu. McCain ise hem kadın hemde dinci oyu icin Palini yanina aldi. Kıbrıs Mısırla sondaj icin kıta sahası belirliyor. Ruslar PKKyı hala kullanıyor, Rusyada yüzün üstünde PKK evi var. Ermenistanın anayasası sınırları tanımıyor. Kafkaslar ABDdeki secimlere iki ay kala ısınmaya basladı. Ben ABDnin basında Türk düsmanı yerine yırtıcı bir dinciye razıyım. Yoksa pek yakında askerde tanısır orda atıp tutarız. Evet hersey ilk once Türkiye, ve Türk vatandasları icin iyi olsun Geri kalanı bana vız gelir. Ben Türkiyeyi dunya ugruna satamam. Ama Türkiye icin Türk icin hepinizi satmaya hazırım!

  Anlaşıldı. - saricanl

  Sondaj devam edecegine gore Amerika demekki petrolunu Ruslardan Araplardan alsin. Boylelikle hem esas vahabiler ve SSCB patronlari guclensin.

  Amerikayi bilmeyenler konusuyor iste! - tansut

  Alaska da petrol arasan ne olurmus, Turkiyenin 2.5 katiymis. Petrol arasan su olur, Amerika alternatif enerji kaynaklarina yatirim yapmaktan vazgecer. Petrol ucuzken niye daha pahali alternatife yatirim yapsin ki sirketler. Bu ne demek? 20 sene Amerikanin hala ana enerji kaynagi olarak petrol kullanmasi demek, global isinma demek. Anlayana! TAbi Alaskanin buyuk dogal parkinin icindeki vahsi hayati katletmesini saymiyorum bile.

  Mantiga bak! - tansut

  Aman Turkiye iyi olsun diye dunyanin hayati kararsin yeni bir Bush kafasinda bir Amerikan yonetimiyle. Dunya surunsun sirf Ermeniler sana karsi avantaj elde etmesin diye. Sen de mutlu olursun, aman ne guzel dunyanin icine eden ABD yonetimi Turkiyenin dostu. Bu kadin Bush gibi dincinin teki. Kurtaja tecavuz sonucu hamile kalinsa bile karsi. Tam kafayi yemis. Normalde merkezde birisi olan McCain gerici dinci Cumhuriyetcilerin oyunu olmak icin atmadik takla birakmadi yani. Gozumden cok dustu.

  Bosver kutup ayılarını. - saricanl

  McCain ve Palin bizim değerimizi bilir, ve bilimum Turk dusmanına Obama ve Biden gibi oy uğruna satmaz. Kutup ayılarını ise hic bir sey kurtaramaz artık. Buzlar eriyip gidecek, o kadari kesin. Alaska ise Turkiyenin 2,5 katında bir eyalet. Orada petrol arasan ne yazar? Arapları Rusları dahada zenginlestirmekten iyidir.

  En yanlış politikacı - podo

  Popülist, sevgi yoksunu ve haris. görünüşte bir kadın sanki, ama değil. Kadınlığı hazmedememiş bir zavallı. Hayvanları sevmeyen insanları da sevemez. Bir yandan acıyor insan, ama öteki yandan kızıyor da. Lüzumsuz bir yaratık...