Kuzey Denizi'ndeki büyük tehlike

Kuzey Denizi'ndeki büyük tehlike
Kuzey Denizi'ndeki büyük tehlike
Kuzey Denizi'nde kontrolden çıkan bir mavnanın BP sondaj platformuna yaklaştığı, bu nedenle petrol sahasında görev yapan 235 çalışanının tahliye edildiği öğrenildi.

Kuzey Denizi'nde kontrolden çıkan bir mavnanın British Petrol'ün (BP) sondaj platformuna çok yaklaştığı bildirildi. BP, önlem olarak Valhall petrol sahasında görev yapan 235 çalışanını tahliye etti. BP Sözcüsü, Norveç yayın kuruluşu NRK'ya yaptığı açıklamada, "işçilerin kötü hava şartlarına ve görüş mesafesinin darlığına rağmen mavnayı sondaj tesislerine doğru ilerlerken görebildiğini" söyledi. İngiliz Guardian'ın haberine göre; Norveç firması Eide Marine'a ait mavnanın, dün yaşanan fırtınada çapasının koptuğu ve kontrolden çıktığı tahmin ediliyor.

HELİKOPTERLERLE KURTARILDILAR

Öte yandan, yine Kuzey Denizi'nde bulunan Troll petrol sahasındaki bir yatakhane binasına dev bir dalga çarptı. Olayda bir kişi hayatını kaybederken, üç kişi hava ambulanslarıyla hastaneye kaldırıldı. Eide Marine tarafından Amerikan yayın kuruluşu CNN'e yapılan açıklamada, 110 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğindeki mavnanın yerinin belirlendiği ve takip edildiği belirtildi. Dev mavnanın petrol platformlarına çarpması durumunda Kuzey Denizi’nin büyük bir çevre faciası ile karşılaşacağı belirtildi.