Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nden, Irak merkezi yönetimine suçlama

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nden, Irak merkezi yönetimine suçlama
Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nden, Irak merkezi yönetimine suçlama

Arşiv

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) başta olmak üzere, Irak'ın kuzeyinde etkili olan partiler, Bağdat'taki merkezi hükümeti, "askeri siyasete dahil etmekle" suçladı

ERBİL - Arasında Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani liderliğindeki KYB ve Bölgesel Kürt Yönetimi Devlet Başkanı Mesut Barzani liderliğindeki KDP'nin de bulunğu Irak'ın kuzeyinde etkin olan 15 partinin yayımladığı ortak bildiride, “Irak, yönetimde ortaklık, anayasaya riayet ve millik birlik temeli üzerine kurulmuştur. Irak ordusunun siyasi sorunların çözümüne alet edilmesi kabul edilemez” ifadeleri yer aldı.

Bildiride, “Irak hükümetinin sorun yaratarak siyasi, askeri ve güvenlik oyunları oynadığı, bu oyunların önce Diyala daha sonra da Ninova'ya sıçradığı ve bu amaçla da Dicle Operasyon Komutanlığının kurulduğu” ifade edildi.

‘BİR AN ÖNCE GERİ ADIM ATMALILAR’
Merkezi Irak hükümetinin kurduğu bu komutanlıkların Kerkük ve üzerinde anlaşmazlık olan diğer bölgelerde bir tehdit unsuru olarak görüldüğü belirtilen bildiride, Bağdat hükümetinden bir an önce bu komutanlıkların oluşumu konusunda geri adım atması talep edildi.

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, “Doğu Dicle Operasyonlar Komutanlığı” adı altında sorunlu bölgelerde görev yapacak yeni bir askeri güç oluşturma kararı almış, Arap, Kürt, Türkmen ve Hristiyanların ikamet ettiği Kerkük ve Diyala'da “tüm güvenlik güçlerinin” bu komutanlığa boyun eğmesi gerektiğini açıklamıştı. Doğu Dicle Operasyonlar Komutanlığı, bu hafta başında Kerkük ve Diyala bölgelerinde göreve başlamıştı.(aa)