Kuzey Irak'ta nüfus tartışması

Kuzey Irak'ta nüfus tartışması
Kuzey Irak'ta nüfus tartışması
Irak seçimlerine 1 yıldan az bir süre kala KYB ile KDP arasında nüfus artışı tartışması yaşanıyor.

ERBİL - Irak'ın kuzeyinde Kürdistan Yurtseverler Birliği'ne (KYB) yakın medya organlarında Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) etkin olduğu Duhok kentinde nüfusun son üç yılda 1 milyon arttığı, bunun önümüzdeki seçimlerde KDP'nin daha fazla oy alacağı anlamına geldiği yönündeki iddialar hakkında Planlama Bakanı Ali Sindi, "Herkes rahat olsun Duhok'un nüfusu 1 milyon artmadı" diye konuştu.

Başbakanlık binasındaki konferans salonunda düzenlediği basın toplantısında konuşan Sindi, son iki haftadır medyada yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Duhok'un nüfusunun 1 milyon arttığı yönündeki haberler elimizdeki bilimsel verilerle uyuşmuyor. Duhok'un nüfusu 1 milyon artmadı" dedi.

"SON DURUM ANCAK NÜFUS SAYIMINDAN SONRA TESPİT EDİLEBİLİR"
Erbil ve Duhok kentlerinde diğer bölgelere nispetle daha fazla nüfus artışı olduğu, bu artışın seçimleri etkileyeceği yönündeki iddiaları hatırlatan Bakan Sindi, öne sürülen nüfus artış rakamlarının ellerindeki rakamlarla bağdaşmadığını söyledi.

Anayasaya göre 2009 yılında yapılması gereken sayımın 3 yıl geçmesine rağmen hala yapılamadığını dile getiren Sindi şöyle konuştu:

"Elimizde, aralarında Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Irak Ticaret Bakanlığı'ndan yetkililerin bulunduğu 40 kişilik 'Irak Teknik ve Sayım Heyeti'ne ait veriler var. Irak Ticaret Bakanlığı ve Kürdistan Ticaret Bakanlığı'nın verdiği gıda kuponuna göre, Kürdistan'ın nüfusu 2009'da 4 milyon 25 bin 750, 2012'de ise 4 milyon 429 bin 542. Kürdistan bölgesine güvenlik nedeniyle göç edenler buna dahil edildiğinde ise bu sayı 2009'da 4 milyon 698 bin 790, 2012'de ise 5 milyon 360 bin 984. Son durum ancak nüfus sayımından sonra tespit edilebilir."

Erbil, Süleymaniye ve Duhok kentlerinin tahmini nüfus sayısını da açıklayan Sindi, "Elimizdeki verilere göre, Erbil'de 2 milyon 44 bin 114, Süleymaniye'de 1 milyon 962 bin 660, Duhok'ta ise 1 milyon 356 bin 415 kişi yaşıyor" dedi.

KYB Erbil Temsilcisi Sadi Ahmet Pire önceki gün katıldığı bir televizyon programında, "Duhok'ta her kadın haftada bir doğum yapsa dahi 3 yılda nüfus 1 milyon artmaz" ifadelerini kullanmıştı. (aa)