Kuzey Kore anlaşma istemiyor: Nükleer silahlardan vazgeçmeyeceğiz

Kuzey Kore anlaşma istemiyor: Nükleer silahlardan vazgeçmeyeceğiz
Kuzey Kore anlaşma istemiyor: Nükleer silahlardan vazgeçmeyeceğiz
İran ile P5+1 ülkeleri arasında varılan nükleer anlaşma hakkında konuşan Kuzey Koreli yetkililer, nükleer konusunda diyaloga kapalı olduklarını belirterek, nükleer silahlanmadan vazgeçmek istemediklerini duyurdu.

RADİKAL - İran 'la Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (P5+1 ülkeleri) arasında geçen hafta varılan nükleer anlaşmaya bir yorum da Kuzey Kore’den geldi. Tahran’la kendileri arasında yapılacak karşılaştırmaları “mantıksız” olarak nitelendiren Pyongyang yönetimi, diyaloga kapalı olduklarını duyurdu.

AFP’nin haberine göre, hali hazırda nükleer güç olduklarını belirten dışişleri bakanlığı sözcüsü, “Nükleer silahların tek taraflı olarak dondurulması veya yok edilmesinin tartışılacağı diyalogla hiçbir şekilde ilgilenmiyoruz” ifadesini kullandı. Sözcü, “İran’la varılan nükleer anlaşmayı, sürekli olarak provokatif askeri düşmanca eylemlere ve ABD ’nin nükleer tehdidine maruz kalan Kuzey Kore’nin durumuyla karşılaştırmak mantıksız” dedi.

Netanyahu: Hamaney'in konuşması anlaşmanın akılsızca olduğunu gösterdi

Kuzey Kore’nin 2006, 2009 ve 2013’te “başarılı nükleer testler” gerçekleştirdiği hatırlatılan açıklamada, ülkenin, "nükleer silah devleti olduğu” ve böyle kalmaya devam edeceği vurgulandı.

İran'la anlaşma ABD Kongresi'nde

Hamaney: ABD politikamızda değişiklik olmayacak

Hamaney'den Ruhani'ye anlaşma uyarısı: Bazı liderler güvenilmez

Obama'dan Putin'e İran teşekkürü