'Kuzey Kore füze atarsa sürpriz olmaz'

'Kuzey Kore füze atarsa sürpriz olmaz'
'Kuzey Kore füze atarsa sürpriz olmaz'
Beyaz Saray 'Kuzey Kore'nin füze atmasının şaşırtıcı olmayacağını' açıklarken, ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey "Kim'in eylemlerini kestirmek zor" dedi.

KORE - Kuzey Kore’nin saldırı tehditlerini arttırdığı bir dönemde Japonya’ya insansız hava aracı yerleştirme kararı alan ABD ’den, Pyongyang yönetiminin bir füze fırlatmasının ‘şaşırtıcı’ olmayacağı açıklaması geldi. Kuzey Kore’nin ikinci bir uzun menzilli Musudan balistik füzesini daha doğu kıyılarına sevk ettiği haberinin ardından konuşan Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, “Pyongyang, son dönemdeki saldırgan ve yapıcı olmayan retoriği ve eylemlerine uygun olarak en kısa sürede yeni bir roket denemesi daha yapabilir. Böyle bir gelişme yaşanması halinde bu, Beyaz Saray için bir sürpriz olmaz” ifadelerini kullandı. Carney, Kuzey Kore’nin yeni bir balistik füze denemesine hazırlandığına dair haberlerin de incelendiğini belirtti. Öte yandan Amerikan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey de Kuzey Kore’nin ABD ve Güney Kore’ye saldırı düzenleme tehditlerini ‘pervasızlık’ olarak nitelerken, Pyongyang’ın alışıldık yönteminin önce krizi tırmandırmak sonra uzlaşmak olduğunu da vurguladı. Dempsey, “Bu seferkinin öncekilerden farklı olduğunu düşündürecek bir şey göremiyorum” dese de, genç lider Kim Jong-un liderliğindeki yeni yönetimin ne yapacağını kestirmenin zorlaştığına da dikkat çekti: “Şimdiye dek Kuzey Kore’nin bizim için biraz anlaşılmaz olduğunu söylesek de, geçmişte liderlerini ve onları etkileyenleri şimdikine göre daha iyi anlıyorduk.” Bu arada Japon basını, ABD’nin Misawa üssüne Global Hawk insansız hava aracı yerleştireceğini iddia etti. Haziran- eylül arası planlanan bu adımın Kuzey Kore tehditleri nedeniyle öne çekileceğini öne sürdü.

Rusya tahliye ikazına kızgın
Kuzey Kore’nin önceki gün yabancı misyonlara ‘personel tahliye planı yapılması’ uyarısı göndermesi ise Rusya’nın tepkisini çekti. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Pyongyang’dan açıklama isteyip “Uyarının bir emir mi yoksa tavsiye mi olduğunu öğrenmek istiyoruz. Kuzey Koreli komşularımıza, sorulması gereken birkaç soru sorduk” dedi.