Kuzey Kore lideri eniştesini idam ettirdi

Kuzey Kore lideri eniştesini idam ettirdi
Kuzey Kore lideri eniştesini idam ettirdi

Chang Song Thaek (sağda)

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un'un geçtiğimiz hafta "yaka paça" görevden alınan ve partiden ihraç edilen eniştesi Chang Song Thaek idam edildi.

PYONGYANG - Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un eniştesi Chang Song Thaek'in idam edildiği bildirildi.

Devletin resmi haber ajansı KCNA, Ulusal Savunma Konseyi Başkan Yardımcısı iken yolsuzluk yaptığı, uyuşturucu ve kumar gibi alışkanlıkların esiri olduğu gerekçesiyle ordudaki görevinden alınan Chang Song Thaek'in, askeri mahkemede görülen davasının hemen ardından, "vatana ihanet ettiği için" idam edildiğini bildirdi. Chang'ın iki yardımcısı da yolsuzluk suçlamaları sebebiyle geçen ay idam edilmişti.

Kuzey Kore'nin 2011'de ölen lideri Kim Jong İl'in kız kardeşi Kim Kyong Hui ile evli olan Chang'ın ülkenin genç lideri Kim üzerinde son derece etkili olduğu biliniyordu. Kim Jong Un, hafta başında eniştesini, çapkınlık ve madde bağımlılığı gibi gerekçelerle tüm görevlerden almış ve partiden ihraç etmişti.

Babası Kim Jong İl'in 17 Aralık 2011'de kalp krizi sonucu ölmesinin ardından iktidara gelen Kim Jong Un, iktidar partisinin genel sekreteri, Kore ordusunun başkomutanı ve mareşal unvanlarını taşıyor.

PERDE ARKASINDAKİ GÜÇ
BBC'nin haberine göre bazı gözlemciler, Chang’ı perde arkasındaki asıl lider olarak görüyordu. Kuzey Kore'de iktidarda olan Komünist Partisi'nin basamaklarını 1970'lerde tırmanan Chang, 1992'de Merkez Komitesi'ne seçildi. Geçmişte de temizlik harekâtlarında hedef alınan Chang, Kim ailesindeki konumuna rağmen 2004'te gözden ırak durmaya başladı.

Bazı Güney Koreli kaynaklar o dönem Chang'ın ev hapsine alındığına ve 'eğtime tabi tutulmak' üzere gönderildiğine dair haberler yayınlamıştı. Fakat iki yıl sonra Chang yeniden görevine başladı. Kim Jong Un üzerinde büyük etki sahibi olduğu belirtilen Chang'ın ekonomik reformlardan yana olduğu ifade ediliyordu. (cihan)