Kuzey Kore nükleer programını genişletiyor

Kuzey Kore nükleer programını genişletiyor
Kuzey Kore nükleer programını genişletiyor

Çekilen görüntülerde Kuzey Kore'nin hafif sulu reaktör inşa etme çalışmalarında ilerleme kaydettiği görülüyor

Nükleer silahların yayılmasını önleme konusunda faaliyet gösteren özel bir kuruluş tarafından çekilen uydu görüntüleri, Kuzey Kore'nin nükleer programını genişlettiğini gösterdi

WASHINGTON - Institue of Science and International Security adlı kuruluşun, 3 Şubat'ta Yongbyon'da çekilen görüntülerde Kuzey Kore'nin nükleer programını genişletmek amacıyla başladığı “hafif sulu reaktör” inşa etme çalışmalarında ilerleme kaydettiği görüldü.

Kuruluşun üst düzey analisti Paul Brannan, Kuzey Kore'nin gıda yardımı karşılığında nükleer faaliyetlerini donduracağını açıklamasından bir ay önce çekilen görüntülerde, 20 Eylül 'de çekilen görüntülerde inşa halinde görülen reaktördeki bir türbin binasının dış kısmının tamamlanmış gibi göründüğünü belirtti.

Brannan, reaktörün kubbesinin henüz yerleştirilmediğini bu nedenle reaktörün tamamlanması için daha fazla çalışmaya ihtiyaç bulunduğunu kaydetti.

Uzmanlar, Kuzey Kore'nin elektrik üretiminde kullanılacağını öne sürdüğü reaktörün atom bombaları için plütonyum üretiminde kullanılabilecek olmasından endişe duyuyor.(aa)