Kuzey Kore nükleer tesisi yeniden açıyor

Kuzey Kore nükleer tesisi yeniden açıyor
Kuzey Kore nükleer tesisi yeniden açıyor

Kuzey Kore nin başlıca plütonyum kaynağı olan Yongbyon tesisi Temmuz 2007 de kapatılmıştı.

Kuzey Kore ile ‘düşmanları’ Güney Kore ve ABD arasında hemen her gün karşılıklı açıklamalarla sonu gelmeyen krizde dün de ‘kural’ bozulmadı. Bu kez Pyongyang, Yongbyon nükleer tesisindeki reaktörü yeniden çalıştırıp tesisteki tüm faaliyetleri yeniden başlatacağını açıkladı. Kuzey Kore Merkez Komitesi’nin ‘nükleer programı geliştirme’ kararı almasından sonra gelen açıklamada, “Böylece nükleer gücümüz nitelik ve nicelik olarak gelişecek” denildi. Bir yetkili, “5 megavat gücündeki reaktörde çalışma başladı. Bu adım, ülkedeki elektrik sıkıntısını giderme çabalarının bir parçası. Ancak aynı zamanda nükleer silah gücünü güçlendirmeyi de amaçlıyoruz” dedi.
Kuzey Kore’nin temel plütonyum kaynağı olan Yongbyon’daki reaktör, 6’lı görüşmeler çerçevesinde varılan ‘petrol ve güvenlik garantisi karşılığı silahsızlanma anlaşması’ sonucu Temmuz 2007’de kapatılmıştı. Kuzey Kore, tesisin amacının elektrik üretimi olduğunu savunurken, tam kapasite çalışması halinde Yongbyon’da yılda 1 bomba yapımına yetecek kadar plütonyum üretilebiliyor. Uzmanlara göre, reaktörün yeniden silah üretiminde kullanılabilecek zenginlikte plütonyum üretmesi için 6 ay gerekiyor.
Güney Kore kararı üzücü diye niteleyip ‘Kuzey Kore’nin taahhüdüne sadık kalması’ çağrısı yaptı. F-22 hayalet uçaklarını pazar günü Güney Kore’deki üssüne sevk eden ABD ise bu kez, füze güdümlü USS Fitzgerald destoyerini gönderdi. ABD’li bir yetkili, askeri hareketliliği gözlemlemesi için yarımadanın güneybatı kıyısına yollanan USS Fitzgerald’ın ‘gerekirse’ kullanılacağını söylerken, “Pyongyang’ın tehditlerini ciddiye alıyoruz. Destroyer yollanması tedbir amaçlı bir adım” dedi.