Kuzey Kore son köprüyü de attı

Kuzey Kore son köprüyü de attı
Kuzey Kore son köprüyü de attı

Kore yarımadasındaki gerginlikte dün yeni bir seviye daha aşıldı. Kuzey Kore, Güney Kore ile arasındaki işbirliğinin sembolü niteliğindeki ortak sanayi bölgesi Kaesong’a Güney Koreli işçilerin girişini yasakladı. Kuzey Kore’nin yaklaşık 480 işçiyi engellediği ve 3 işçinin de Güney’e döndüğü belirtildi. Bölgede halen 861 Güney Koreli’nin bulunduğu belirtildi. Güney Kore Birleşme Bakanlığı sözcüsü Kim Hyung-seokm, “Güney Kore hükümeti giriş yasağından büyük üzüntü duyuyor ve derhal kaldırılması çağrısında bulunuyor” açıklamasını yaptı.
Kuzey ile Güney Kore arasındaki sanayi bölgesi sınırın 10 km. içisinde Kuzey Kore tarafında yer alıyor. Güney Kore ve Kuzey Kore vatandaşlarının birbirlerinin topraklarına geçişleri hükümetlerin özel izni çerçevesinde gerçekleşiyor. Güney Koreli çalışanlar bölgeye günlük dağıtılan izinlerle girerken, gece de kalabiliyor.
Kaesong ‘düşman kardeşler’ arasındaki tüm krizlere rağmen 2007’den beri sadece bir kez kapatıldı. Pyongyang, ABD ve Güney Kore’nin askeri tatbikatına tepki göstererek 2009’da sınır kapılarını kapatınca çok sayıda Güney Koreli işçi Kaesong’da mahsur kalmıştı. Kuzey Kore için çok önemli bir döviz kaynağı olan Kaesong’daki 120 Güney Kore şirketinde 53 bin Kuzey Koreli işçi çalıştırılıyor. Kaesong, Kuzey Kore’ye yılda 2 milyar dolar civarında kazanç getiriyor. Kuzey Kore, geçen hafta Kaesong’u tamamen kapatma tehdidinde bulunmuştu.

‘ABD kendini savunur’

Pyongyang’ın önceki gün 2007’den beri kapalı Yongbyon nükleer tesisindeki reaktörü yeniden çalıştıracağını açıklamasına ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’den tepki geldi. Kerry, “Bu tavır, tehlikeli ve sorumsuz. Son günlerde Pyongyang’ın aşırı sayıda kabul edilemez söylemini işittik. Şu konuda çok net olmak istiyorum: ABD kendisini ve müttefiki Güney Kore’yi koruyacak ve savunacak” ifadelerini kullandı.