Kuzey Kore'den ABD'ye yaptırım yanıtı

Kuzey Kore'den ABD'ye yaptırım yanıtı
Kuzey Kore'den ABD'ye yaptırım yanıtı
Kuzey Kore, Sony şirketine gerçekleştirilen siber saldırı üzerine ABD'nin kendisine yönelik yaptırımları genişletmesini 'düşmanca bir tavır' olarak niteledi.

RADİKAL - Kuzey Kore'den ABD 'nin genişletilmiş yaptırımlarına tepki geldi. Yaptırımların genişletilmesi "düşmanca bir tavır" olarak tanımlanırken, Dışişleri Bakanı, bu yaptırımların yalnızca Kuzey Kore'nin askeri duruşunu güçlendireceğini savundu.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Kore Merkez Haberleri Ajansı, ismini vermeyen bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin sözlerine yer verdi. Siber saldırı iddialarını reddeden bakanlık yetkilisi, ABD'nin hiçbir dayanağı olmaksızın Kuzey Kore'ye yönelik düşmanlığını artırdığını söyledi. Yetkili, yeni yaptırımların Kuzey Kore'nin ordusunu zayıflatamayacağını, aksine güçlendireceğini belirtti. İki ülke arasındaki son gerginlik, Sony'nin yapımcılığını üstlendiği The Interview/ Röportaj filmi nedeniyle yaşanmıştı.

'The Interview' Sony'nin en çok izlenen filmi oldu

Kuzey Kore'de 3G şebekesi çöktü

OBAMA'NIN TEPKİSİ ÜZERİNE VİZYONA GİRMİŞTİ

İki gazetecinin ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın (CIA) taşeronu olarak, Kuzey Kore liderine suikast planlamaları konu edilen komedi filmi, Kuzey Kore hükümeti tarafından "terör eylemi" olarak tanımlanmıştı. Filme tepki gösteren ve kendilerini "Barışın Koruyucuları" (Guardians of Peace) olarak adlandıran bir grup bilgisayar korsanı, Sony'ye siber saldırılar düzenlemişlerdi. Bilgisayar korsanları ayrıca, gönderdikleri e-postalarda filmi vizyona sokmayı planlayan sinema salonlarını açıkça tehdit etmiş; "11 Eylül 2001'de neler olduğunu hatırlayın. Size tavsiyemiz bu filmi vizyona sokan sinemalardan uzak durmanız" mesajı göndermişti. Bunun üzerine filmin gösterimi ertelenmiş, ABD Başkanı Barack Obama'nın tepkisi üzerine kısmen internet ve bazı sinemalarda gösterime girmişti.

Kuzey Kore liderinden yeni yılda sürpriz açıklama

Kuzey Kore, Obama'ya 'maymun' dedi!

'TERÖR LİSTESİ' DEĞERLENDİRİLİYOR

Siber saldırı ve tehditlerden Kuzey Kore'yi sorumlu tutan ABD, ülkeye yönelik yaptırımlarını genişletmiş ve Obama'nın imzaladığı yeni kararla, yaptırım listesine devlet kontrolündeki 3 kuruluş ve 10 yetkilinin ismi eklenmişti. Yeni listede arasında ülkenin ana istihbarat teşkilatı ile devlet kontrolündeki silahlardan sorumlu kişi de yer alıyor.

ABD daha önce nükleer programı nedeniyle Kuzey Kore'ye yaptırımlar uygulamıştı. Ülkenin bundan oldukça etkilendiği belirtiliyor. Obama, Sony'ye yapılan saldırıların ardından ülkeyi "terör listesine koyma fikrini değerlendirdiklerini" de söylemişti.

ABD'den Kuzey Kore'ye yeni yaptırımlar

'The Interview' gösterime girdi