Kuzey Kore'den Ban ki-moon'a ret

Kuzey Kore'den Ban ki-moon'a ret
Kuzey Kore'den Ban ki-moon'a ret
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Kuzey Kore'ye yapmayı planladığı ziyaretin, Kuzey Koreli yetkililerce iptal edildiğini açıkladı.

RADİKAL - Birleşmiş Milletler  Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Güney ve Kuzey arasındaki işbirliğinin sembolü olan Kaesong Sanayi Kompleksi'ne yapmayı planladığı ziyaretin, Kuzey Kore tarafından iptal edildiğini bildirdi.

Ban, memleketi Güney Kore'de bir forumda yaptığı açıklamada, bu sabah Kuzey Koreli yetkililerin diplomatik yollarla ilettikleri mesajda, perşembe günü Kaesong Sanayi Kompleksi'ne yapmayı planladığı ziyaret için verilen onayın Kuzey Kore tarafından hiçbir neden gösterilmeden iptal edildiğini belirtti. Ban, "Kuzey Kore'nin kararı gerçekten çok üzücü" dedi.

'BARIŞI TEŞVİK VE İSTİKRAR'

Ban Ki-moon, dün yaptığı açıklamada, bu hafta Kuzey Kore'yi ziyaret edeceğini ancak Pyongyang yerine Kaesong Sanayi Kompleksi'ne gideceğini söylemişti. Ban, "Kore yarımadasında istikrar ve barışı teşvik etmek, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunmak için ne olursa olsun" yapmayı arzuladığını ifade etmişti.

Kaesong Sanayi Kompleksi'nde Güney Kore şirketlerine ait 100'den fazla fabrikada binlerce Kuzey Koreli işçi çalışıyor. (AA)