Kuzey Kore'den Suriye'ye sevkiyat Türkiye'de mi durduruldu?

Kuzey Kore'den Suriye'ye sevkiyat Türkiye'de mi durduruldu?
Kuzey Kore'den Suriye'ye sevkiyat Türkiye'de mi durduruldu?
Kuzey Kore'nin Suriye'ye kimyasal maddelere karşı koruma sağlayan gaz maskesi ihraç etmeye çalıştığı ancak sevkıyatın silahlar ve mühimmatla birlikte Türkiye'de durdurulduğu iddia edildi.

Kuzey Kore'nin Suriye'ye kimyasal maddelere karşı koruma sağlayan gaz maskesi ihraç etmeye çalıştığı ancak sevkıyatın silahlar ve mühimmatla birlikte Türkiye 'de durdurulduğu iddia edildi. Durdurulan Al Entisar isimli gemi daha önce de Türkiye'ye gelmiş ve gündem olmuştu.

ABD İSTİHBARATI PAYLAŞTI

AFP haber ajansının Japon gazetesi Sankei Shimbun'dan aktardığına göre Libya bandıralı Al Entisar isimli gemi bu yıl başlarında Kuzey Kore'den Suriye'ye doğru yola çıktı. ABD ordusundan, Japonya ve Güney Kore istihbaratından kaynaklara dayandırılan haberde, ABD'nin gelen bilgi üzerine gemiyi takip etmeye başladığı belirtildi. ABD elindeki istihbaratı Türkiye'yle de paylaştı.

Gemi 3 Nisan tarihinde Çanakkale Boğazı'nı geçtikten sonra durdurularak arandı. 1400 tüfek ve tabanca, 30 bin kurşun ve kimyasal maddelere koruma sağlayan çok sayıda gaz maskesi ele geçirildi.

ESED REJİMİNE GÖNDERİLECEKTİ

Gazete, ABD'li yetkililerin geminin yükünün Türkiye'de boşaltılmasının ve Suriye'ye Esad rejimine gönderilmesinin planlandığına inandığını aktardı. Habere göre geminin kaptanı da Türk makamlarınca gözaltına alındı ve gemisinin Kuzey Kore'den Suriye'ye silah taşıdığını itiraf etmesi üzerine hakkında dava açıldı.

Üstelik, Al Entisar isimli geminin Türkiye'de ilk kez gündeme gelmediğine şahit oluyoruz. İngiliz Times gazetesi Al Entisar'la ilgili olarak 2012 yılının Aralık ayında geminin Suriyeli muhaliflere füze taşıdığı yönünde bir haber yapmıiş, geminin İskenderun Limanı'na Suriyeli muhaliflere teslim edilmek üzere uçaksavar füzeleri, RPG'ler ve MANPAD'ler indirdiği öne sürülmüştü.