KYB'den Barzani'ye destek

KYB'den Barzani'ye destek
KYB'den Barzani'ye destek
Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin partisi Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'nin, bölge başkanlığı seçimlerinin 2 yıl sonraya ertelenmesi ile ilgili meclisin çıkardığı yasa hakkındaki açıklamasına destek verdi.

KYB'nin resmi sitesinden yapılan açıklamada, "Kürdistan Parlamentosu'nun çıkardığı başkanlık süresinin iki yıl uzatılması ve Anayasa taslağında uzlaşı taslaklarının bölge için çok önemli olduğu" belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Mesud Barzani'yi başkanlık süresini uzatma ve anayasa taslağında uzlaşı hakkında yayınladığı mesajda yaptığı açıklamalardan dolayı tebrik ediyoruz. Bölge halkının ve siyasi kesimlerin çok önem verdikleri bir konuda sorumluluk taşıyan bir adım attınız. Bu nedenle teşekkürü bir borç biliriz. Bütün toplayıcı mekanizmalarla beraber hareket edip anayasa taslağına göre olumlu davranacağız. Sizin (Barzani) mesajınızda bahsettiğiniz, Celal Talabani ile olan birlikteliğinizi, Kürt ve Kürdistan hizmeti hakkında dediklerinizi memnuniyetle değerlendiriyoruz. Biz de KDP ile KYB arasındaki antlaşmanın coşkusunu yaşıyoruz.''

IKBY meclisi tatile girmeden, iktidar partileri KDP ve KYB, 21 Eylül 2013'te yapılması planlanan bölge başkanlığı seçimlerinin 2 yıl sonraya ertelenmesine ilişkin meclis başkanlığına yasa teklifi sunmuş, muhalefetin sert tepki göstermesi sonucu mecliste arbede yaşanmıştı. Ancak teklif, oy çokluğuyla kabul edilmiş ve Barzani’nin onayına sunulmuştu.

REDDETMEMEM KABUL ETTİĞİM ANLAMINA GELMEZ
Konuyla ilgili dün açıklama yapan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, görev süresinin iki yıl uzatılması için bölge meclisi tarafından çıkarılan yasayı değerlendirerek, ''Ben meclisin almış olduğu kararı reddetmiyorum ancak bu kabul ettiğim anlamına da gelmez'' ifadelerini kullanmıştı.