Laboratuvarda 'siyah ayaklı kedi' üretildi

Laboratuvarda 'siyah ayaklı kedi' üretildi
Laboratuvarda 'siyah ayaklı kedi' üretildi
ABD'de bir ev kedisinin karnında hayata merhaba diyen Chrystal, laboratuvar ortamında döllendikten sonra dünyaya gelen ilk "siyah ayaklı kedi" oldu.

Afrika 'da “siyah ayaklı kedi ” olarak adlandırılan, nesli tükenmekte olan bir vaşak türüne mensup Chrystal, laboratuvar ortamında döllenip dondurulduktan sonra bir ev kedisinin rahmine yerleştirilmiş embriyodan dünyaya gelen “ilk siyah ayaklı kedi” oldu.
Dünyada kedigiller familyasının en küçük bireyleri arasında yer alan, boyları ev kedilerinden bile küçük olan siyah ayaklı kedi türü Afrika'daki en küçük vaşak türü olarak biliniyor.
Nesli tükenmekte olan türler hakkında bilimsel araştırmalar yapan Audubon Center for Research of Endangered Species adlı kuruluştan Earle Pope, Chrystal'ın 6 Şubat'ta kendi kuruluşlarının New Orleans kentindeki kompleksinde dünyaya geldiğini belirtti.
Pope, Chrystal'ın, sayıları azalan türlerin embriyolarının başarıyla ev kedilerinin rahmine yerleştirilebileceğinin bir kanıtı olduğunu vurguladı.
Halen güney Afrika'da yaşayan ve adını siyah renkleriyle dikkati çeken ayak tabanlarından alan bu vaşak türünden dünyada sadece 10 bin kadar kaldığı sanılıyor.
(AP-KRC-GÖK)
08:43 14/03/12
"


    ETİKETLER:

    Afrika

    ,

    kedi