Lavrov: Batı kanıtlarını paylaşmalı

Lavrov: Batı kanıtlarını paylaşmalı
Lavrov: Batı kanıtlarını paylaşmalı
Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD'nin Şam'ın kimyasal silah kullandığı yönündeki kanıtlarının 'ikna edici' olmadığını belirtip "Sadece 'eminiz' diyorlar" dedi.

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye’ye askeri müdahale için onayına başvurma kararı aldığı Kongre nezdinde ikna turlarına başlarken, Rusya’dan yeni bir itiraz geldi. Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ‘Şam rejiminin kimyasal silah kullanıldığı yönünde ABD’nin sunduğu kanıtların kesinlikle ikna edici olmadığı’ çıkışını yaptı. Moskova Uluslararası İlişkiler Üniversitesi’nde (MGIMO) konuşan Lavrov, ‘ABD, Fransa ve Britanya’nın sunduklarının kendilerini ikna etmediğini’ belirtip Batılı ülkelerinin ellerindeki kanıtları paylaşmaları gerektiğini ve kimyasal silahlar konusunda gizlilik rejiminin kabul edilemeyeceğini’ vurguladı.

“Bazı taslaklar gösterdiler”

Lavrov şöyle dedi: “Eğer ortada gerçekten gizli bilgiler varsa, üzerlerindeki örtü kaldırılmalı. Bu bir savaş ve barış sorunu. Gizlilik oyununa devam etmek uygunsuz. Bazı taslaklar gördük. Ancak bunlarda somut veriler, coğrafi koordinatlar ya da yer isimleri gibi ayrıntılar yoktu. Uzmanlar tarafından yapılan test sonuçları da yoktu. İnternete yüklenen görüntüler hakkında ciddi şüpheleri olduğunu söyleyen pek çok uzmanın yorumları da gizlenmişti. Eğer bu görüntülerin, kimyasal silah kullanımını ve kurbanlardaki etkilerini ispatladığını beyan edeceksek, o zaman ortada fazlasıyla tutarsızlık ve saçmalık var. Ellerinde olgular ya da somut gerçekler değil sadece sürekli tekrarladıkları “Bundan eminiz” sözleri var. Daha fazla detaylı bilgi istediğimizde ‘Biliyorsunuz ki, bunlar gizli bilgiler, o yüzden size gösteremeyiz’ diyorlar. Bu da, uluslararası işbirliğini sağlamak için yeterli kanıt olmadığı anlamına geliyor.” 

“Cenevre süreci biter”

Lavrov, Güney Afrikalı mevkidaşı Moite Nkoana-Mashabane ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında ise Cenevre barış görüşmelerine atıf yaptı. Rus bakan, ‘ABD’nin Suriye’ye askeri müdahaleye girişmesi halinde Cenevre görüşmelerinin sonsuza kadar değilse bile uzun süreliğine erteleneceği’ uyarısını yaptı. Lavrov, “Amerikalı ortaklarımızın ortak inisiyatifimizle geliştirilen konferansa yeterince teşvik etmedikleri için üzüntü içindeyiz. Partnerlerimiz, özellikle de muhalifleri destekleyenler, Cenevre görüşmelerinden ziyade kontrollü kaos yaratmakla daha çok ilgileniyorlar. Ancak Suriye’ye saldırı, aşırılıcılığı arttırıp destekçilerinin arzusunun aksine bir sonuç ortaya çıkarır” eleştirisinde bulundu. 

Kongre’ye tam saha pres

ABD’de ise Obama, Kongre’nin mesaiye başlayacağı 9 Eylül öncesinde ‘tam saha prese’ girişti. Obama bazı Kongre üyelerini telefonla ararken, Kongre’de de önceki gün ilk kez tüm vekillere açık bir gizli toplantı yapıldı. Toplantıya katılan 83 vekile, beş üst düzey ulusal güvenlik yetkilisi tarafından 2.5 saatlik gizli bir brifing verildiği belirtildi. Ancak ne Demokrat ne de Cumhuriyetçi vekiller tam anlamıyla ikna olmuş değil. Ortak vurgu ise Kongre’nin onay vermesi için karar taslağının daraltılması gerektiği yönünde. Nitekim bazı uzmanlar da taslak metnin ‘çok geniş olduğunu’ savunup Obama’ya, ‘Suriye’de sadece rejime değil Kaide’ye karşı da ‘vur izni verilmiş’ olacağı yorumunu yaptı. 

Çin: Ciddi endişeliyiz

Bu arada Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Ley de kimyasal silah kullanımıyla ilgili ABD tarafından bilgilendirildiklerini söylerken, Pekin’in kanıtlarla ilgili görüşünü açıklamaması dikkat çekti. Harekat hazırlığı konusunda ‘ciddi endişeli’ olduklarını vurgulayıp ‘Suriye’deki durumu daha da karmaşık hale getirecek ve Ortadoğu ’da felaketleri artıracak tavırlardan uzak durulması’ çağrısı yapan Hong, siyasi çözümü işaret etti.

Rusya ve ABD deniz hamlesinde


ABD Akdeniz’e konuşlandırdığı Nimitz uçak gemisi, 4 muhrip ve 1 kruvazör füzeyi ‘gerektiğinde Suriye’ye operasyonda kullanılmak üzere’ Umman Denizi’nden Kızıldeniz’e gönderdi. Gemilerin Kızıldeniz’e girip girmediği açıklanmadı. Geçen hafta denizaltısavar ve 2 kruvazör füze göndererek ABD’nin hamlesini yanıtlayan Rusya ise bu kez de keşif gemisi SSV-201 Priazovye’yi yola çıkardı. Karadeniz filosuna ait geminin önceki akşam Sivastopol limanından ‘Akdeniz’in doğusundaki bir askeri hizmet noktasına’ yola çıktığı belirtildi. Geminin askeri hareketliliği gözlemleyip doğrudan Moskova’yı bilgilendireceği kaydedildi.

Netanyahu yine ‘konuşmayın’ dedi


Beyaz Saray’ın Kongre’yi müdahaleye ikna için vekillere ‘onay çıkmazsa İsrail’in güvenliği riske girer’ baskısı yaptığı iddia edilirken, İsrail’de yine sessizlik hâkim. Geçen hafta peşpeşe yorumların geldiği İsrail’de Başbakan Netanyahu’nun kabineye ‘sessizlik’ ikazı yapıp “Bir anlık zafer için müttefikimize karşı sorumsuz davranmanızı istiyorum” dediği belirtildi.

Şam’dan BM’ye sorumluluk çağrısı


Suriye’nin BM elçisi Beşar Caferi, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Güvenlik Konseyi (BMGK) Başkanı Maria Cristina Perceval’a mektup gönderdi. Caferi, BMGK’dan ‘Suriye’ye karşı herhangi bir saldırıyı engellemek ve krizin sona erdirilmesi adına siyasi bir çözüm bulmak için sorumluluklarını yerine getirmesini’ istedi. Konsey’i ‘orantısız güç kullanımının önüne geçmeye’ çağıran Caferi, ABD’ye de ‘barış teminatçısı rolünü devam ettirme ve Rusya’ya yardımcı olma’ çağrısı yaptı. Caferi ‘ordunun sarin gazı kullandığına dair kanıtları olduğunu’ söyleyen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin de ‘muhaliflerin masallarına kandığını’savundu.

Hollande ve Cameron baskı altında


Fransa’da Cumhurbaşkanı François Hollande’a müdahale için meclisin onayını istemesine yönelik baskı artarken, dün bir yetkili “Sorumlunun Şam olduğunu kanıtlayan bir dizi kanıt vekillere sunulacak” dedi. Journal du Dimanche önceki gün Fransa istihbaratının raporuna dayanarak ‘Şam’ın 1000 ton kimyasal silahı olduğunu’ iddia etmişti. Öte yandan Britanya lideri David Cameron da ‘müdahalenin tekrar meclise getirilmesi’ baskısı altında. Dışişleri Bakanı William Hague “Her hafta aynı soruyu meclise sormak gerçekçi değil” dese de koalisyondaki bazı isimlerin Cameron’ın tekrar düşünmesini istediği belirtildi. Londra’nın Muhafazakar Belediye Başkanı Boris Johnson da Telegraph’a makalesinde, 2. oylama istedi: “Şam’ı suçlayan yeni ve daha iyi kanıtlar olursa Britanya’nın müdahaleye dahil olmasını içeren yeni bir önergenin meclise sunulmaması için neden yok. Böylece Cameron değil muhalif lider Ed Miliband utanır.” Ancak Liberal Partili Başbakan Yardımcısı Nick Clegg, 2. oylamayı reddedip “Hükümet meclis iradesine saygılıdır. Meclise tekrar tekrar aynı soruyu soramayız. Demokraside yaşıyoruz” dedi.