Lavrov: Dünyanın kaderini tek bir devlet belirleyemez

Lavrov: Dünyanın kaderini tek bir devlet belirleyemez
Lavrov: Dünyanın kaderini tek bir devlet belirleyemez
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, tarihte yapılan hatalardan ders alınması gerektiğini belirtip, hukukun sağlanmasının 'tasvip edilmeyen bir takım yollarla' tek bir devlet tarafından sağlanmasının yanlış olduğunu vurguladı.

RADİKAL - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rossiyskaya Gazeta adlı gazete için bir yazı kaleme aldı. ‘Tarihten çıkarılacak dersler ve yeni sınırlar’ başlıklı yazısında, dünya güçlerinin aynı hataları tekrarlamamak için geçmişten çıkarılan dersleri unutmaması gerektiğini vurgulayan Lavrov, 2. Dünya Savaşı tarihini çarpıtma çabalarının pek çok ulusu incittiğini ve dünya düzeninin üzerine kurulduğu temelleri önemsiz gibi gösterdiğini yazdı.  

Dünyanın kaderinin tek bir devletin ya da bir grup ülkenin belirleyemeyeceğinin altını çizen Lavrov, ‘genelgeçer kuralların yazdığı ve üzerinden geçilerek hafızalara kazınan bu kitaba’ uyulmazsa tarihin tekerrür edebileceğini belirtti. Lavrov’un tekrarlanmasından korktuğu olaylara verdiği örnekler ise Yugoslavya’nın dağılması, Irak işgali, Libya’daki kaos ortamı ve Ukrayna’daki darbeydi. 

Lavrov'un mırıldanışı sosyal medyayı salladı

'RUSYA- ÇİN İŞBİRLİĞİ TÜM DÜNYA İÇİN ÖNEMLİ' 

Öte yandan İkinci Dünya Savaşı’ndan galip çıkan, BM’yi kuran ülkeler arasında bulunan ve BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) kurucularından olan Çin ve Rusya’nın çok kutuplu dünya düzeni kurulması için aktif biçimde çalışması gerektiğini ifade eden Lavrov, Rusya- Çin işbirliğinin bölgesel ve uluslararası istikrarı sağlamak için de önemli olduğunu belirtti:

“Rusya ve Çin hukukun tek bir devletin eliyle güç kullanılarak, tek taraflı yaptırımlar uygulanarak ve çifte standarda maruz bırakılarak diğer egemen ülkelere verilmesine kesinlikle karşıdır.” (Sputnik) 

Lavrov: Suriye'nin geleceğine Suriye halkı karar verir

Hamaney: Nükleer anlaşma İran'ı ABD etkisine açmayacak

Kerry: Çin ve Rusya büyük olasılıkla maillerimi okuyor

Rusya: Ukrayna ayrılıkçılara saldırmaya hazırlanıyor

İran: Suriye'nin yanında olmaya devam edeceğiz