Lavrov: Esad terörle mücadelede asli ortak

Lavrov: Esad terörle mücadelede asli ortak
Lavrov: Esad terörle mücadelede asli ortak
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Şam yönetiminin 'terörle mücadelede asli ortak' olduğunu söyledi.

RADİKAL - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, terörizmle etkili bir mücadele için çifte standartların bir kenara bırakılması gerektiğini belirterek Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın "terörle mücadelede asli bir ortak olduğunu" söyledi.

Yakın Doğu Haber 'de yer alan habere göre, Lavrov, ABD 'nin IŞİD’le mücadele konusunda çifte standart uyguladığını belirterek “Suriye hükümeti, IŞİD’le mücadele konusundaki uluslararası çabalara katılmaya hazırdır. Rusya, Washington’a ve diğer terörle mücadele ortaklarına eş zamanlı olarak IŞİD’le mücadele için bir koalisyon oluşturulmasını ve Suriye’de siyasi çözümün desteklenmesini önerdi” dedi.

Nusra'dan Halep'in kuzeyini boşaltma açıklaması

'EĞİT-DONAT ŞİDDETİ ARTIRIR'

Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından önerilen bu planın uluslararası düzeyde olumlu karşılandığını belirten Lavrov, bazı çevrelerin terörle mücadelede Suriye hükümetini bir ortak olarak kabul etmeye yanaşmayan tutumunun şaşkınlık verici olduğunu vurguladı ve dünyanın kimyasal silahların imha edilmesi konusunda Suriye yönetimini bir ortak olarak tanıdığını hatırlattı.

ABD'nin Türkiye’de eğittiği silahlı grupları desteklemek için hava operasyonları düzenleme planını şiddeti arttıracak bir adım olarak niteleyen Lavrov, “ABD, kendi ifadesiyle eğittiği muhaliflere hava desteği verirse Suriye’deki durum gelecekte kontrolden çıkacak şekilde karışır” dedi.

Kirby: Amaç Suriye'nin haritasını değiştirmek değil

Zarif'in Türkiye ziyareti ertelendi

'İngiliz birlikler ABD üniformalarıyla Suriye'de operasyona katıldı'

Times gazetesi: Türkiye'de durum kontrolden çıkıyor