Lavrov: Kibar insanlarız, davet edilmediğimiz yere gitmeyiz

Lavrov: Kibar insanlarız, davet edilmediğimiz yere gitmeyiz
Lavrov: Kibar insanlarız, davet edilmediğimiz yere gitmeyiz
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, düzenlediği basın toplantısında Irak'a müdahale iddiaları hakkında, 'Kibar insanlarız, davet edilmediğimiz yere gitmeyiz' dedi.

RADİKAL - Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda basın toplantısı düzenleyen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, dün Suriye 'deki örgütlerin Rus jetlerince hedef alınmasından bir gün sonra ilk kez konuştu. Rus bakan, "Suriye lideri Beşşar Esad'ın talebi üzerine başlattığımız operasyonun amacı, terörizmle savaştır. Bunu açık bir şekilde ifade ettik. Biz kendi halkıyla savaşanları desteklemiyoruz, teröristlerle savaşıyoruz" dedi

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın Rusya'nın Suriye'de yaptığı hava operasyonlarının ‘yangına körükle gitmek ile aynı' olduğu açıklamasına da yanıt veren Lavrov, Carter'ın görüşüne katılmadığını belirterek "Gerilimli noktalarda, birçok kez yangına körükle giden taraf asıl ABD'ydi. Biz uluslararası hukuka uygun davranıyoruz" dedi.

Irak Başbakanı: Rusya Irak'ta da vurabilir

'ÖSO, TERÖRİST GRUP DEĞİL'

Rusya'nın Irak'ta askeri bir operasyon düzenleyeceği iddialarına ilişkin konuşan Lavrov, "Biz kibar insanlarız, davet edilmediğimiz yere gelmeyiz" dedi. "Özgür Suriye Ordusu terörist bir grup değil, Suriye'deki görüşmelerde taraf olmalı" diyen Lavrov, IŞİD, Nusra Cephesi ve diğer terörist grupları hedef aldıklarını söyledi. Rus dışişleri bakanı, "Eğer bir terörist gibi hareket ediyor, yürüyor ve savaşıyorsa, o teröristtir" ifadelerini kullandı. (Sol)

Rusya: Dünya artık tek kutuplu olmayacak

7 ülkeden Rusya'ya çağrı

Rusya: Suriye'deki hava saldırılarımız 3-4 ay sürecek