Lavrov: Nusra 450 Kürt'ü katletti

Lavrov: Nusra 450 Kürt'ü katletti
Lavrov: Nusra 450 Kürt'ü katletti

Suriye’nin kuzeyinde Kürtlerle Kaide bağlantılı gruplar arasındaki çatışmalar sürerken katliam iddialarına Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İran’ın Arapça kanalı El Alem de ortak oldu. El Alem, Nusra Cephesi’nin pazartesi gecesi Tel Abyad’ı basarak 120’si çocuk, 330’u kadın 450 Kürt’ü katlettiğini iddia etti. Russia Today’e konuşan bir Kürt kaynak da “İsyancı güçler köyü çevreledi. Kapı kapı dolaşıp her eve giriyorlar. İçeride erkekler varsa onları öldürüyorlar, kadınlar ve çocuklar varsa esir alıyorlar” dedi.
Lavrov ise Roma ziyaretinde “Nusra, Suriye’nin kuzeyinde rehin aldığı 450 sivil Kürt’ü vahşi bir şekilde katletmiştir. Aralarında 100 çocuğun bulunduğu grup diri diri yakılmıştır” diyerek iddialara destek verdi. Bu olayın ilk olmadığını belirten Lavrov, “Şiddet artık yoldan çıktı. Bir an önce durdurulmalı” uyarısı yaptı. Uluslararası örgütleri bu olayı açıkça kınamaya davet eden Lavrov “Daha önce bazı BM Güvenlik Konseyi üyelerinin benzer terör saldırılarını kınama konusunda isteksiz davrandıklarına şahit olduk. Bu saldırıları muhalifler düzenliyor. Terör konusunda çifte standart olamaz” diye çıkıştı. Yabancı savaşçılar ülke dışına çıkmazsa her iki tarafın birbirini yok edeceğini söyleyen Lavrov, muhaliflerin İslam devleti kurma niyetlerini açıkça belli ettiklerini kaydetti. Suriye hükümeti ve muhalifleri bir araya getirmeyi amaçlayan 2. Cenevre konferansına da değinen Lavrov, konferansın daha fazla geciktirilmesi halinde daha çok sivil kayıp yaşanacağını vurguladı: “Suriye hükümeti ön şart olmaksızın konferansa heyet göndermeyi kabul etti. Aynı adımı muhaliflerden de bekliyoruz. Ancak Kürtler ve PYD’nin başını çektiği Kürt grupların da konferansta yer almalı.” 

Suud’dan Rusya’ya teklif

Suudi Arabistan’ın Rusya’ya, Suriye hükümetine destek verilmemesine karşılık ‘silah anlaşması’ teklif ettiği öne sürüldü. Ortadoğulu kaynaklar ve Batılı diplomatlar, Suudi Arabistan istihbarat şefi Prens Bender Bin Sultan’ın, teklifi geçen hafta Rusya lideri Vladimir Putin’le yaptığı 4 saatlik görüşme esnasında yaptığını belirtti. Bender’e yakın kaynaklar, Suudi Arabistan’ın Rusya’dan 15 milyar dolarlık silah satın almak istediğini ve Körfez ülkelerinden gelen doğalgazın, Avrupa ’nın baş tedarikçisi olan Rusya’nın konumunu sarsmayacağına dair güvence verdiğini söyledi. Bender bunun karşılığında da Rusya’nın Suriye lideri Beşşar Esad’a verdiği desteği azaltmasını ve Suriye ile ilgili olası bir BM Güvenlik Konseyi kararına karşı çıkmamasını talep etti. Batılı bir diplomat da Putin’in ikna olmadığını ve Moskova’nın bölgedeki prestijini silah ticaretine tercih etmeyeceğini savundu.

Peşmergeler emir bekliyor

Kuzey Irak’taki Kürt yönetiminin de Semelka sınırına 8 peşmerge birliği yığıp Nusra’yı uyardığı belirtildi. Peşmerge Bakanı Yardımcısı Enver Hacı Osman, müdahale için Kürt hükümetinin talimatını beklediklerini söyledi. Bu arada dünyanın farklı bölgelerindeki 47 Suriyeli örgüt, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan , Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Türk halkına hitaben Daily Telegraph’ta teşekkür mektubu yayımladı.