Lavrov: Rusya, Suriye'nin düşmesine izin veremez

Lavrov: Rusya, Suriye'nin düşmesine izin veremez
Lavrov: Rusya, Suriye'nin düşmesine izin veremez
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye krizindeki duruşlarını ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Barack Obama'nın dünkü ikili görüşmesini değerlendirdi.

RADİKAL - Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 70. dönem toplantıları için ABD ’nin New York kentinde bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Russia Today (RT) kanalına verdiği özel demeçte, Suriye krizindeki duruşlarını ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Barack Obama’nın dünkü ikili görüşmesini değerlendirdi. “Duruşumuzu daha önce de ifade etmiştik. Bölgedeki hiç kimseye bağımlılığımız yok” diyen Lavrov, “Ancak Suriye devletinin çökmesine izin veremeyeceğimize dair güçlü bir his taşıyoruz. Çünkü Suriye devletinin alternatifi IŞİD hilafeti. Bu durumda bugün bildiğimiz Suriye’yi unutmamız gerekir” ifadelerini kullandı.

Kerry: Rusya'yla Suriye konusunda temel ilkelerde anlaştık

'ABD VE RUSYA IŞİD'İN YAYILMASINI ÖNLEME KONUSUNDA HEMFİKİR' 

Sputnik'te yer alan habere göre, Obama ve Putin’in de tam olarak koalisyon konuşması yapmadığını, ama günümüzün en ciddi meseleleri üzerinde işbirliği yollarını görüştüklerini aktaran Lavrov, “Öncelikle Suriye konusunda herkesin mutabık kaldığı nokta IŞİD’i yenmek, IŞİD’in hilafet ilan etmesine izin vermek değil” dedi. IŞİD’in şimdiden Irak ve Suriye’deki geniş bir bölgede insanlık dışı kurallarını dayattığını hatırlatan Lavrov, Rusya ve ABD’nin bu genişlemeyi durdurma konusunda hemfikir olduklarını belirtti.

Ruhani: Suriye ve Yemen'de demokrasinin hakim olmasına yardım etmeye hazırız

'TEK KOMUTA ALTINDA HAREKET ETMEK GERÇEKÇİ DEĞİL' 

Rusya’nın Suriye ve Irak’a IŞİD’le mücadele için uzun süredir silah ve askeri danışman gönderdiğini yineleyen Lavrov, “Sahada terörist gruplarla savaşanlarla diğerleri arasında koordinasyon olması gerektiğine inanıyoruz. İllaki tek bir komuta altında hareket etmeleri gerekmiyor. Bunun gerçekçi olmayacağını düşünüyoruz” dedi.  Lavrov, Şam’ın uluslararası çözüm çabalarına dahil edilmesi halinde mücadelenin daha faydalı sonuçlar doğuracağını söyledi:

“Moskova partnerlerinin geçmiş hatalarından ders almasını ve bu hataları tekrarlamasını istiyor.”

Suriye'de tüm yollar Esad'a mı çıkıyor?

Öte yandan BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararı olmadan güç kullananların BM’nin otoritesini sarstığını belirten Lavrov, “Irak, Libya ve Yugoslavya’da böyle oldu ve bu ülkelerin hiçbirinin kazancı olmadı” diye konuştu.

Zarif ve Obama tokalaştı

Putin: Rusya'nın diktatöre ihtiyacı yok

Putin: Rusya'nın diktatöre ihtiyacı yok