Lavrov: Suriye görüşmelerine tüm muhalif gruplar katılmalı

Lavrov: Suriye görüşmelerine tüm muhalif gruplar katılmalı
Lavrov: Suriye görüşmelerine tüm muhalif gruplar katılmalı
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye krizine çözüm bulmak için yapılan toplantılara tüm muhalif grupların katılması gerektiğini ifade etti.

RADİKAL - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'deki çatışmalara çözüm bulunabilmesi için yapılan görüşmelere tüm muhalif grupların katılması gerektiğini söyledi. Lavrov, BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile Moskova'da gerçekleştirdiği görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov basın toplantısında, uluslararası Suriye görüşmelerine katılan tarafların, kimin 'ılımlı muhalif' sayılacağı ve görüşmelere davet edileceği konusunda anlaşmaya varmasını umduğunu söyledi.

Rusya: Türkiye'yle doğrudan iletişim kanalı oluşturduk

'YORGANI KENDİ ÜZERLERİNE ÇEKMEK YERİNE TEK BİR GÖVDE OLARAK HAREKET ETMELİLER'

"Suriyeli muhalifler üzerinde etkisi olan dış aktörler, bu etkilerini onları görüşmelere tek bir heyet olarak katılmaya ikna etmek için kullanmalı" diyen Lavrov, "Böylece muhalif gruplar, 'yorganı kendi üzerlerine çekmek' yani kendi çıkarlarını savunmak yerine tek bir gövde olarak hareket edebilirler" ifadelerini kullandı.

Putin meydan okudu: Rusya'yı kimse korkutamaz

'ESAD'IN NE DERECE POPÜLER OLDUĞUNU UZUN SÜRE TARTIŞABİLİRİZ'

Bununla birlikte Lavrov, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın geleceğine sadece kendi halkının karar verebileceğini yineledi. "Siyasi kişiliklerin kaderine yalnızca halk karar verebilir" ifadelerini kullanan Lavrov, "Esad'ın ne derece popüler olduğunu uzun süre tartışabiliriz. Ancak bunu doğrulamanın sadece bir yolu var. Bu da Suriyelilerin iradesinden geçiyor. Biz de böyle olmasını istiyoruz" diye konuştu. (Sputnik) 

Putin'den Erdoğan'a seçim tebriği

Suriye ordusu Halep ve Hama'yı bağlayan yolu ele geçirdi