Lavrov: Türkiye-Suriye sınırı kapatılmalı

Lavrov: Türkiye-Suriye sınırı kapatılmalı
Lavrov: Türkiye-Suriye sınırı kapatılmalı
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye-Suriye sınırının kapatılması gerektiğini söyleyerek, bu konuda Kürtlerin ve Amerikan komandolarının Türkiye'ye yardım edebileceğini aktardı.

RADİKAL - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye-Suriye sınırının kapatılması gerektiğini söyledi. Hafta başında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Barack Obama'nın Paris'te yaptığı görüşmeye ilişkin bilgi de veren Lavrov, görüşmede Türkiye-Suriye sınırının kapatılmasının da görüşüldüğünü ifade etti. Bu konuda da Türkiye'ye yardım edilmesi gerektiğini kaydeden Lavrov, “Burada petrol kaçakçılığına ilişkin uzun bir soruşturma süreci başlatılmamalı; hepimiz için istisnası yapılması gereken şey şu: Türkiye-Suriye sınırını kapatmak” dedi.

Lavrov, bu konuda Türkiye'ye “Kürt militanların ve Amerikan komandolarının” yardım edebileceğini de söyledi. Rus Savunma Bakanlığı'nın bugün açıkladığı Türkiye'nin IŞİD'le petrol kaçakçılığına müdahil olduğuna dair belgeleri Birleşmiş Milletler ve ilgili ülkelere sunacaklarını söyleyen Lavrov, iki ülke orduları arasında kurulan “kırmızı hattın” da bugüne kadar hiç kullanılmadığını aktardı.

Putin: Türkiye'nin uçağımızı düşürmesini unutmayacağız

TÜRKİYE, KIRMIZI HATTI HİÇ KULLANMADI

Belgrad'da gazetecilere açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ankara'nın Rusya ve Türkiye orduları arasında kurulan “kırmızı hattı” hiç kullanmadığını söyledi. Lavrov, “Bu kırmızı hat Rusya'nın girişimiyle başlayan hava operasyonlarının ilk zamanlarında kurulmuştu; ama Türk tarafı bu hattı bir kere bile kullanmadı, 24 Kasım'da meydana gelen olay da dahil” dedi. Lavrov, Belgrad'da Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile de bir araya gelmeye hazır olduğunu aktardı.

ÇAVUŞOĞLU GÖRÜŞMESİNİ YALANLADI

Rus Bakan Lavrov, Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun, Türkiye'nin Rusya'ya IŞİD'e karşı ortak bir cephe oluşturma teklifinde bulunduğu açıklamalarını ise reddetti. Lavrov, “Çavuşoğlu'nun 25 Kasım'da yaptığımız telefon görüşmesinde bana IŞİD ile mücadele için bir koalisyon kurma teklifinde bulunduğuna dair bilgi sızdı, ama biz bu konuda istekli değiliz” dedi. Sergey Lavrov, “Bu zaten abartılmış bir yalan” diye ekledi.

TÜRKİYE-SURİYE SINIRI KAPATILMALI

Türkiye-Suriye sınırının kapatılması gerektiğini söyleyen Lavrov, bu konuda Kürtlerin ve Amerikan komandolarının Türkiye'ye yardım edebileceğini aktardı. Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, “Türkiye'nin Suriye sınırı ile Türkiye'nin Irak sınırı hakkında açık seçeneklerden biri, sırasıyla sınırın Suriye tarafı ile Irak tarafında, Kürtlerin çabalarını Türk hükümetinin çabaları ile birleştirmek ve Amerikan komandolarını da buna ortak etmek. Ve belki koalisyondaki diğer ülkelerini de” dedi.

Rusya'nın 'IŞİD petrolü kanıtları' Pentagon'u ikna etmedi

Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Dacic ile Belgrad'da düzenlediği basın toplantısında konuşan Lavrov, “Türkiye-Suriye ve Türkiye-Irak sınırını kapatmanın somut yollarıyla ilgili oradaki gerçek imkanlar üzerinden ilerlemeye ihtiyaç var” diye konuştu. Lavrov, “ABD öncülüğündeki koalisyonun müttefiki olan Kürt militanlar, sınırın Suriye ve Arap taraflarında kullanılabilir. ABD'nin Irak'ta komandoları var ve Washington onların da Suriye'de kullanılabileceğini söyledi.” ifadelerini kullandı. Sergey Lavrov, “Ama bütün bunlar sanırım ancak Suriye hükümetinin onayı ile yapılabilir” diye ekledi.

Gorbaçov'dan Türkiye ve Rusya'ya diyalog çağrısı

PUTİN VE OBAMA, TÜRKİYE-SURİYE SINIRININ KAPATILMASINI GÖRÜŞTÜ

Sergey Lavrov ayrıca Türkiye'nin Rusya uçağını düşürmekle Suriye'de çözüm konusunda başlatılan Viyana sürecini hedeflediğini iddia ederken, bu süreci baltalamakta başarılı olamayacağını savundu. Rus Bakan, “Eğer Türk uçakları 24 Kasım'da Rus uçağını vurarak, Viyana grubunun çerçevesinde bir siyasi süreç oluşturma ve terörle mücadele konusunda ortak bir cephe meydana getirme olasılığını baltalamayı amaçlamışsa, Türkiye tarafı bunu başaramayacak” değerlendirmesinde bulundu.

Davutoğlu'ndan Rusya'ya IŞİD petrolü yanıtı: : Sovyetik propaganda yalanları

Hafta başında Rusya Devlet Başkanı Putin ve ABD Başkanı Obama'nın Paris'te yaptığı görüşmeye ilişkin bilgi de veren Rus Bakan, görüşmede Türkiye-Suriye sınırının kapatılmasının da görüşüldüğünü ifade etti. Bu konuda da Türkiye'ye yardım edilmesi gerektiğini kaydeden Lavrov, “Burada petrol kaçakçılığına ilişkin uzun bir soruşturma süreci başlatılmamalı; hepimiz için istisnası yapılması gereken şey şu: Türkiye-Suriye sınırını kapatmak” dedi.

Erdoğan'dan Putin'e sert IŞİD petrolü yanıtı: İspat edemezsen koltuğu bırakacak mısın?

Putin ve Obama'nın da bu konuyu görüştüklerini aktaran Lavrov, “Anladığım kadarıyla, ABD liderleri üzerinden ve terör karşıtı koalisyonun lideri olarak, Türkiye'nin sınırı kapatması yönünde zaten bir çağrıda bulundu. Bu konuda sadece Türkiye'nin çabalarının yetersiz olduğunu düşünüyorum. Ona yardım edilmeli. Böylece durum hepimiz için tarafsız ve anlaşılır olur” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE'YE DAİR DELİLLERİ BM'YE VE İLGİLİ ÜLKELERE SUNACAĞIZ

Lavrov ayrıca Rusya Savunma Bakanlığı'nın, Türkiye'nin IŞİD'in kaçak petrol ticaretine dair ortaya sunduğu delillerin, dünya kamuoyu ile de paylaşılacağını belirtti. Rusya Dışişleri Bakanı, söz konusu delilleri Birleşmiş Milletler' ve ilgili ülkelere sunacaklarını söyledi.
Sergey Lavrov, “Suriye ve Irak'ta IŞİD'in kontrolündeki bölgelerden petrolün yurt dışına çıktığını, özellikle Türkiye'ye gittiğini defalarca söyledik. Ve bu gerçekler resmi bir şekilde BM ve ilgili ülkelere sunulacak” dedi. (CİHAN)

Putin'den sürpriz Kırım ziyareti