Lavrov: Yunanistan'a yardım edebiliriz

Lavrov: Yunanistan'a yardım edebiliriz
Lavrov: Yunanistan'a yardım edebiliriz
Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Yunan mevkidaşı Nikos Kotzias'la görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Yunanistan'a yardım edebileceklerini duyurdu.

RAİDKAL - Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias ile görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, “Yunanistan’dan herhangi bir ekonomik yardım talebi gelirse bunu düşünürüz” diye konuştu. Yunan makamları dün AB dışında Rusya, Çin ve ABD ’den de yardım isteyebileceklerini ifade etmişti.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Rusya’nın Yunanistan’a yardım yapması bölgedeki ekonomik ve siyasi dengeleri ciddi bir biçimde değiştirebilir.

'BORÇ ÖDENEMİYORSA SAÇ TIRAŞINA GİDİLİR'

Öte yandan, Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, ülkesinin borçlarını kısa vadede ödemesinin mümkün olmadığını, dolayısıyla bir kısmının silinmesi demek olan "saç tıraşı" uygulanması ya da yeniden yapılandırılma gerektiğini söyledi. Varoufakis Alman Stern dergisiyle yaptığı söyleşide "Bir borç eğer artık ödenemeyecek durumdaysa, o zaman saç tıraşına gidilir" dedi. Söyleşinin metni, derginin yayımlanmasından önce açıklandı. Varoufakis, "Önemli olan Yunanistan'ın borçlarının kısa zamanda ödenmeyecek olmasıdır" dedi.

Tsipras hükümet programını açıkladı


'ALMAN PARLAMENTOSUNUN YARDIM ETME İSTEĞİ DÜŞÜYOR'

Bu arada Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in Hıristiyan Demokrat partisinin önde gelen bir üyesi, Yunan siyasetçilerinin sarf ettikleri "açıkça kışkırtıcı" sözlerin, Alman siyasetçilerinde bu ülkeye yardım etme isteğini giderek yok ettiğini söyledi. Hıristiyan Demokratların parlamento başkan yardımcısı Michael Fuchs, Rheinische Post gazetesine yaptığı açıklamada, "Atina'daki yeni hükümet Almanya'yı provoke etmek konusunda çok rahat davranıyor. Bu durum, Almanya parlamentosunun Yunanistan'a daha fazla yardım etme isteğini sıfıra düşürüyor" dedi. Fuchs, kendisinin de Yunan hükümetine güvenini kaybettiğini söyledi.

Almanya'dan Yunanistan'a ret

Yunanistan Almanya'dan savaş tazminatı istedi


Yunanistan'ın radikal solcu Başbakanı Alexis Tsipras Pazartesi günü yaptığı bir açıklamada, süresi dolmak üzere olan uluslararası kurtarma programının yenilenmesi için yapılan baskılara, "ne kadar çok olursa olsun" boyun eğmeyeceklerini söyledi. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ise, "Madem Yunanistan yeni bir program istemiyor, o halde mesele yok" demişti.

Tsipras: Artık kemer sıkmaya dönüş yok

Putin Başbakan Tsipras'ı Moskova'ya davet etti

Syriza'dan dikenli tel yorumu: Utanç verici


  http://www.radikal.com.tr/129125712912571

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Avrupalıları tanıyorum sanırım. Bizim gibi bağırıp çağırıp, fevri tepkiler vermezler. Tepkilerini daha uzun zaman içerisinde, prensip temelinde verirler. Sabırlı ve mütevekkildirler. Lafın altında kalmış gibi görünürler. Biz de, nasıl yedirdik diye seviniriz. Sevgili Yunanlılar, bir haftadır bağırıp çağırıyorsunuz. Alman Maliye Bakanı ise kısa bir cümle kurmuş: Yunanistan yeni bir program istemiyorsa mesele yok, demiş. Sizin için hayra alamet değil. Ulusal onuru korumanın yolu artık bağırıp çağırıp posta koymaktan geçmiyor.