Lavrov'dan müzakere açıklaması: Anlaşma sağlandı

Lavrov'dan müzakere açıklaması: Anlaşma sağlandı
Lavrov'dan müzakere açıklaması: Anlaşma sağlandı
İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) daimi üyeleri ve Almanya 'dan oluşan P5+1 ülkeleri arasında İsviçre'nin Lozan kentinde süren nükleer müzakereler hakkında açıklamada bulunan Rusya Devlet Başkanı Sergey Lavrov, 'Tüm kilit noktalarda anlaşma sağlandı' dedi.

RADİKAL - İsviçre'nin Lozan kentindeki 5+1 Grubu ülkeleri ile İran arasındaki nükleer müzakerelere, resmi sürenin dolmasına karşın devam ediliyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ‘tüm kilit noktalarda’ anlaşma sağlandığını öne sürdü.

BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında İran'ın nükleer programına ilişkin olarak yürütülen müzakerelerde bir anlaşmaya varılması için öngörülen süre dün gece yarısı doldu. Ancak taraflar, İsviçre'nin Lozan kentinde yürütülen müzakereleri bugün de sürdürme kararı aldı. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, gecenin ilerleyen saatlerine kadar süren görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, “Bazı noktalarda ilerleme sağladık. Çarşamba günü çalışmalarımızı sonuca bağlayabilmeyi umuyorum” dedi.

Nükleer müzakereler tıkandı

'ŞEYTAN AYRINTIDA GİZLİDİR'

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, taraflar arasında ‘tüm kilit noktalarda' anlaşmaya varıldığını öne sürdü. Lavrov Rusya devlet kanalına verdiği demeçte, bugün anlaşmaya karşılıklı olarak imza atılmasını beklediğini söyledi. Bakan, “Haziran ayı sonuna kadar anlaşmanın teknik detayları hazırlanacak. Ancak bilindiği gibi, şeytan ayrıntıda gizlidir” dedi. Lavrov'a göre, anlaşmada İran'ın sivil amaçlar doğrultusunda nükleer faaliyetlerde bulunabilmesi öngörülüyor. Bakan, uranyum zenginleştirme faaliyetlerinin uzmanlar tarafından ‘güvenilir kontrolleri' ve İran'a yönelik tüm yaptırımların kaldırılmasının da anlaşmanın maddeleri arasında yer aldığını iddia etti. Ancak ABD 'li yetkililer söz konusu iddiaları geri çevirerek, hala uzlaşmaya varılmayan pek çok nokta olduğunu savundu.

Lavrov nükleer görüşmelere geri dönüyor

İran: Türkiye doğru yolda değil

İran'la Batılı ülkeler arasındaki nükleer müzakereler 12 yıldan beri devam ediyor.

Dünyanın gözü Lozan'da