Le Pen Ulusal Parti'den ihraç edildi

Le Pen Ulusal Parti'den ihraç edildi
Le Pen Ulusal Parti'den ihraç edildi
Fransa'da aşırı sağcı Ulusal Parti, Onursal Başkan Jean-Marie Le Pen'in partiden ihracına karar verdiği bildirildi.

RADİKAL - Fransa'da aşırı sağcı Ulusal Parti (FN), Onursal Başkan Jean-Marie Le Pen'in partiden ihracına karar verdi. FN tarafından yapılan yazılı açıklamada, partinin Paris yakınlarında bulunan Nanterre'deki merkezinde, Le Pen'in partiden ihracına karar verildiği duyuruldu.

Kararın, Le Pen'in parti lideri kızı Marine Le Pen ve parti yönetimiyle yaşadığı sorunlar sonucunda alındığına dikkat çekildi. FN yürütme kurulu, bugün Le Pen hakkında nihai kararı vermek için olağanüstü şeklinde toplanmıştı. Parti Disiplin Kurulu, bu konuda nihai karar için delegelerin posta ile oy kullanabileceği bir olağanüstü kongre toplanmasına karar vermişti.

Ulusal Cephe yönetimi, posta yoluyla yapılan oylama sonucunu kamuoyuna açıklamış parti delegelerinin çok büyük çoğunluğu baba Le Pen'in onursal başkanlığına karşı çıktığını duyurmuştu.

Baba Le Pen: Umarım kızım bir an önce evlenir ve soyadı değişir

OYLAMAYI İPTAL ETMİŞTİ

Fransız mahkemesi, "Jean-Marie Le Pen'in bu oylama öncesi delegeler karşısında kendisini savunamayacak durumda olması" ve "parti tüzüğünde olağanüstü kongre öncesi posta yoluyla oy verilmesi yolunda bir madde bulunmaması" gerekçesiyle parti kongresini ve oylamayı iptal etmişti. Parti yönetimin bu karara itirazı üzerine bir üst mahkeme yine aynı yönde karar vermişti.

Mahkeme, posta ile oy kullanma yerine gerekli kararın alınabilmesi için fiziki şartların oluşturulduğu bir kongre düzenlenmesi gerektiğine hükmetmişti. Parti yönetimi, mahkemenin iptal kararına rağmen 51 bin delegenin katılımıyla Le Pen’in onursal başkanlığının iptal edilmesi için 20 Haziran-10 Temmuz arasında posta yoluyla yapılan oylamanın sonucunu kamuoyu ile paylaşacağını duyurmuştu.

Marine Le Pen: Babam artık konuşmasın

'TARİHTE YALNIZCA AYRINTI' DEMİŞTİ

Baba Le Pen'in İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi rejiminin kurduğu gaz odalarını "Tarihte yalnızca bir ayrıntıdan ibaret" şeklinde değerlendirmesi üzerine parti içinde geçtiğimiz aylarda kriz çıkmıştı.

Antisemitizm olarak değerlendirilen açıklamasından sonra Jean-Marie Le Pen, partisi tarafından ülkenin ulusal kahramanı Jeanne d'Arc’ı anma günü dolayısıyla 1 Mayıs'ta düzenlenen etkinliğe davetli olmamasına rağmen katılmış, etkinlikte kızı konuşma yaparken sahneye çıkarak kısa bir süre partilileri selamlamıştı. Ayrıca baba ve kız arasında yaşanan kriz nedeniyle Jean-Marie Le Pen, en son yapılan bölgesel seçimlerdeki adaylık kararından da vazgeçmek zorunda kalmıştı. (AA)

Ulusal Cephe'de gerilim: Baba Le Pen çekildi

Fransa'da kazanan merkez sağ