'Legoyu Esad yıktı'

'Legoyu Esad yıktı'
'Legoyu Esad yıktı'

Davutoğlu, Talinn de Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik Ilves le bir araya geldi.

Suriye politikasında hata yapmadıklarını belirten Ahmet Davutoğlu, adım adım inşa ettikleri ilişkileri Esad rejiminin yıktığını söyledi.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

TALINN- Estonya’ya düzenlediği resmi ziyaret öncesi uçakta Radikal’e özel demeç veren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye ile ilişkilerin bozulmasını özenle dizilen legoların yıkılmasına benzetti. Yıllarca bir lego yapar gibi Suriye ile ilişki geliştirildiğini ve gelinen noktadan üzüntü duyduklarını kaydeden Davutoğlu, her zaman özeleştiri yaptığını belirterek “Biz bu süreçte herhangi bir şekilde zamanlama, yöntem ve muhteva açısından hata yapmadık” dedi. 

‘İlişkileri biz tesis ettik’
Davutoğlu, şöyle konuştu: “Siz bir lego yapsanız, emek verseniz; sonra biri gelip altındaki zemini çekse nasıl üzülürsünüz. Suriye ile ilişkileri Kılıçdaroğlu ya da Bahçeli kurmadı ki. Biz yaptık. Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız yaptı. Adım adım bir bina inşa ediyorsunuz. Onun yıkılmasını ister misiniz? Bugün ‘Ne güzel sınırlarda vizeler yoktu’ dedikleri şeyleri zaten biz yaptık. Bunların kaybolmasını niye isteyelim? Ama Esad bunun bozulmasına yönelik bir şey yaparsa onun elini tutmak bizim vazifemiz.” 

‘Şam’da yine maç yaparız’
Suriye ile ilişkilerin eskisi gibi olabileceği sinyalini veren Davutoğlu, 5 yıl önce Başbakan Tayyip Erdoğan ile Beşşar Esad’ın da izlediği, yüz binlerin sokağa döküldüğü Halep’teki El İttihad-Fenerbahçe maçını hatırlattı. Davutoğlu, “Yarın Şam’da daha büyük maçlar yaparız, merak etmeyin” diye konuştu. Suriye konusunda öncü olmak zorunda olduklarını söyleyen Davutoğlu şu mesajları verdi: “Suriye muhalefetinin İstanbul ’da toplanması herkes için şanstır. Suriyelilik kimsenin tekelinde değil. Esad ne kadar Suriyeli ise muhalifler de o kadar Suriyelidir. Muhalefet kendi ülkesinde bulunamıyorsa bir ülkede bulunacak. Türkiye ’de bulunmazsa nerede bulunacak? Bizi eleştirenlerin bunu sorması lazım. Biz kimsenin içişine karışmadık. Ortada talep yokken birilerini örgütleyip sokağa dökmedik. Hepimiz 9 yıl boyunca her toplantıda reform çağrısı yaptık. Başka ülkede toplansalardı o zaman da ’Suriye komşumuz ama tüm süreci başka ülkeler yürütüyor’ diyeceklerdi.” 

‘Annan Planı yürümüyor’
Annan Planı’nın sağlıklı bir şekilde yürümediğini belirten Davutoğlu, “Silahlar şehirlerden çekilmedi. Tutuklular bırakılmadı. Barışçıl isimlere izin verilmedi. Çok kaygı verici bir durum söz konusu” dedi. Uluslararası camianın çok yavaş ve geç tepki verdiğini söyleyen Davutoğlu, “Zaten olayların bu kadar tırmanmasında Suriye yönetimi kadar maalesef BM Güvenlik Konseyi’ndeki farklı yaklaşımların da büyük etkisi oldu” diye konuştu. 

‘İsrail için gerekeni yaptık’
Davutoğlu, İsrail’le ilişkilere dair de şunları söyledi: “2008’de Suriye ve İsrail arasında barış görüşmelerini yürütüyorduk. İsrail Gazze’ye saldırmak yerine görüşmeleri bitirmeye odaklansaydı, bugün ne İsrail bugünkü İsrail, ne Suriye bugünkü Suriye olurdu. O gün barışı engelleyenlerle Mavi Marmara’ya saldıranlar aynı adamlar. 2008’de Suriye ile barışı engelleyenlerle 2010’da Mavi Marmara’ya saldıranlar aynı zihniyetin temsilcileri. Elimizden geleni yaptık.” 

‘Haşimi istediği kadar kalır’
Dışişleri Bakanı, ülkesinde Şii yetkililere karşı ölüm mangaları kurmakla suçlanan ve Interpol’ün hakkında kırmızı bülten çıkardığı Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi’nin Türkiye’de istediği kadar kalabileceğini de ifade etti.