Liberland lideri gözaltına alındı

Liberland lideri gözaltına alındı
Liberland lideri gözaltına alındı
Avrupa'nın en genç ülkesi Liberland'ın lideri Vit Yedliçka, "sınırdan izinsiz geçtiği" gerekçesiyle Hırvatistan polisi tarafından gözaltına alındı.

RADİKAL - Hırvatistan ile Sırbistan arasındaki yedi kilometrekarelik "tarafsız bölge"de "Liberland" adında devlet kurduğunu ilan eden Çek Cumhuriyeti vatandaşı Vit Yedliçka, "sınırdan izinsiz geçtiği" gerekçesiyle Hırvatistan polisi tarafından gözaltına alındı.

Liberland'ın “devlet başkanı” Yedliçka'nın, Hırvatistan sınırları içerisindeki Zmayevats şehrinde, tercümanı ile birlikte "Liberland" adını verdiği bölgeye geçişi sırasında, Hırvat polisi tarafından yakalandığı bildirildi. Hırvatistan'dan Sırbistan'a izinsiz geçtiği gerekçesiyle gözaltına alınan Yedliçka'nın Beli Manastır'daki polis karakoluna götürüldüğü öğrenildi.

Liberland'a vatandaşlık başvurusu nasıl yapılıyor?

Yedliçka, geçen nisan ayında, Hırvatistan ile Sırbistan arasındaki yedi kilometrekarelik "tarafsız bölge"de "Liberland" adında devlet kurduğunu ilan etmişti. Kendisini Liberland'ın devlet başkanı olarak nitelendiren Yedliçka, Hırvatistan'ın Zmayevats şehri ile Sırbistan'ın Baçki Monoştor şehirleri arasında, Tuna Nehri'nin batı yakasında bulunan alanın ne Sırbistan'a ne de Hırvatistan'a ait olduğunu savunuyor. (AA)

Liberland'a 160 bin vatandaşlık başvurusu

Yeni ülke Liberland vatandaşlık başvurularını alıyor