Liberland'a 160 bin vatandaşlık başvurusu

Liberland'a 160 bin vatandaşlık başvurusu
Liberland'a 160 bin vatandaşlık başvurusu
Çek Cumhuriyeti vatandaşı Vit Yedliçka'nın 10 gün önce kurduğu Liberland isimli devlete 160 bin kişinin vatandaşlık başvurusunda bulunduğu açıklandı.

RADİKAL - Çek Cumhuriyeti vatandaşı olan Vit Yedliçka'nın geçen hafta kurduğunu ilan ettiği Liberland'a vatandaşlık başvuruları devam ediyor. Avrupa 'nın en genç ülkesine şu ana kadar 160 bin kişinin başvurduğu belirtildi. 

Sputnik'te yer alan habere göre, 7 kilometrekarelik alanda Liberland adını verdiği ülke sayesinde dünya çapında hatırı sayılır ünün sahibi olan Yedliçka, çiçeği burnunda ülkenin vatandaşlık verdiğini duyurmuştu. 13 Nisan'da kurulan Liberland'in resmi sloganı "Yaşa ve diğerlerinin yaşamasına izin ver."

Yeni ülke Liberland vatandaşlık başvurularını alıyor

HENÜZ DEVLET BAŞKANI DEĞİL

liberland.org isimli sitede ülke hakkında oldukça geniş bilgiler yer alırken, vatandaşlığa geçmek isteyenlerin ise bu siteye başvurması gerekiyor. Aradan geçen bir haftanın ardından 160 bin kişi Liberland vatandaşı olmak için başvuruda bulundu. Vatandaşlık için başvuracak kişilerin başvuruların kabul edildiği belirtiliyor. 

Hırvatistan'ın Zmeyavets şehri ile Sırbistan'ın Başki Monoştor şehirleri arasında bulunan bölgenin ''tarafsız bölge'' olduğunu savunan ve ülkesini buraya kuran Yedliçka devlet başkanı sıfatıyla henüz resmen tanınmış değil.

Liberland'a vatandaşlık başvurusu nasıl yapılıyor?