Liberland'a vatandaşlık başvurusu nasıl yapılıyor?

Liberland'a vatandaşlık başvurusu nasıl yapılıyor?
Liberland'a vatandaşlık başvurusu nasıl yapılıyor?
Hırvatistan ile Sırbistan arasında dört gün önce kurulan Liberland'a (Özgür Ülke) vatandaş olmak için binlerce kişinin başvuru yaptığı belirtiliyor. Peki, Liberland vatandaşlığına nasıl başvuruluyor?

RADİKAL - Hırvatistan ile Sırbistan arasında 7 kilometrekarelik bir alanda bir Çek Cumhuriyeti vatandaşının dört gün önce kurduğu Liberland'a (Özgür Ülke ) vatandaş olmak için binlerce kişinin başvuru yaptığı belirtiliyor. Liberland'ın internet sitesinde "Liberland'da kimlere ihtiyaç var?" adlı bölümde, ideal vatandaş tanımı şöyle yapılıyor:

"Irk, etnik köken, yönelim ve din farkı gözetmeksizin başkalarına ve başkalarının fikirlerine saygılı olan, özel mülkiyete saygı gösteren, komünist, Nazi ya da başka aşırı uç geçmişi olmayan, suç işlememiş kişiler."

Yeni ülke Liberland vatandaşlık başvurularını alıyor

BBC Türkçe'den Tarık Demirkan'ın haberine göre, vatandaşlık koşullarıyla ilgili olarak da şöyle deniyor:

-Kim olduğunuzu ve neden Liberland vatandaşı olmak istediğinizi açıklayan bir mektup.
-Özgeçmiş.
-Geçerli kimlik kartı ya da pasaport fotokopisi. (Ad, soyad, cinsiyet, doğum tarihi, milliyet, veriliş tarihi ve ne zamana kadar geçerli olduğu dışındaki tüm bilgilerin üzeri çizilebilir. Bu bilgiler, Liberland vatandaşlarına verilecek kimlik kartlarında kullanılacaktır.)
-Gönderilen belgede daimi adres yoksa, bunu göndereceğiniz e-postanın konu bölümüne yazabilirsiniz. Mümkünse size ulaşabileceğimiz bir telefon numarası da verin.
-Başvurular tarih sırasına göre değerlendirilecektir. Sadece elektronik olarak iletişim kurabiliyoruz, çünkü posta gönderileri için Liberland'ın henüz bir adresi yok.

BM'YE BAŞVURUDA BULUNDU

Vít Jedlicka adlı Çek vatandaşı, hiçbir ülkenin hak iddia etmediği ve BM'nin eskiden tampon bölge olarak kullandığı bölgede kurduğu devletin tanınması için BM'ye başvuruda bulunmuştu.

Bayrağı ve devlet arması hazır olan Liberland'ın anayasası, katılımcılarla birlikte hazırlanacak. İnternet sitesinde yönetim şekli "Anayasal Cumhuriyet" olarak tanımlanan Liberland'da "gereksiz vergiler ve hayatı zorlaştıran bürokrasinin olmayacağı" vaadi yer alıyor.