Libya açıklarında Türk gemisine saldırı: 1 ölü

Libya açıklarında Türk gemisine saldırı: 1 ölü
Libya açıklarında Türk gemisine saldırı: 1 ölü

Fotoğraf arşivdir

Dışişleri Bakanlığı, dün akşam saatlerinde bir Türk şirketine ait Cook Islands bayraklı yük gemisinin Tobruk açıklarında saldırıya uğradığını duyurdu. Dışişleri Bakanlığı saldırının Tobruk'un 13 mil açığında yapıldığını belirtirken Libya'dan açıkklama geldi: Gemiyi uyardık, 10 mil açıkta vuruldu

RADİKAL – Dışişleri Bakanlığı, dün akşam saatlerinde bir Türk şirketine ait Cook Islands bayraklı, "Tuna-1" isimli kuru yük gemisinin İspanya'dan aldığı alçıpan yükünü teslim etmek üzere Libya limanına giderken, Tobruk'un yaklaşık 13 mil açığında, uluslararası sularda karadan topçu atışına maruz kaldığını duyurdu.

Saldırı üzerine bölgeden uzaklaşmaya çalışan gemiye aralıklarla iki ayrı hava saldırısı düzenlendiği, saldırılarda geminin Türk vatandaşı 3. kaptanının hayatını kaybettiği, mürettebattan yaralananlar olduğu, gemide maddi hasar meydana geldiği bildirildi. Dışişleri Bakanlığı, saldırıyı, “Uluslararası sularda sivil bir gemiye karşı gerçekleştirilen bu alçakça saldırıyı şiddetle kınıyor, saldırıyı gerçekleştirenleri lanetliyoruz” sözleriyle kınadı.

Dışişleri'nin açıklamasının devamında şu ifadeler kullanıldı: 

"Bu menfur saldırı ilgili Libya makamları nezdinde şiddetle protesto edilmiş, anılan gemiye ve bölgede bulunabilecek diğer Türk gemilerinin güvenliğine yönelik eylemlerin derhal sona erdirilmesi ve söz konusu saldırının sorumluları hakkında gerekli hukuki işlemlerin yapılması talep edilmiştir. Anılan gemiye yönelik saldırı kapsamında uluslararası hukuktan kaynaklanan tazminat dahil her türlü hakkımız mahfuzdur. Konu hakkında ilgili uluslararası örgütler nezdinde girişimler yapılmaktadır.

Söz konusu saldırı, Libya hava ve deniz limanları başta olmak üzere sivil altyapıyı bombalayan, BM gözetimindeki Libya Siyasi Diyalog Sürecine katılan resmi heyetlerin seyahatlerini engellemek için havalimanlarına saldıran, sivil uçakları tehdit eden ve daha önce de olduğu gibi sivil gemilere saldıran kişilerin uluslararası hukuk ihlallerinin yeni bir örneğidir. Bu tür suçları işleyenlerin BM Şartı ve ilgili BMGK Kararları çerçevesinde sorumlu tutulmaları hayati önem taşımaktadır."

LİBYA'DAN AÇIKLAMA

Uluslararası toplum tarafından tanınan Libya hükümetinin sözcüsü Muhammed Hecazi’yse, Derna açıklarında bir geminin tespit edildiğini; tespit edilen geminin önce uyarıldığını ardından da Derna limanının 10 mil açıklarında vurulduğunu belirtti. Reuters’a açıklamalarda bulunan Hecazi, Tuna-1 adlı geminin vurulduktan sonra rotasını Tobruk’a çevirdiğini söyledi.