Libya Başbakanı Zeydan Türkiye'ye geliyor

Libya Başbakanı Zeydan Türkiye'ye geliyor
Libya Başbakanı Zeydan Türkiye'ye geliyor
Ziyarette Türkiye-Libya ilişkileri, Türkiye'nin Libya'daki geçiş sürecine katkılarının artırılması imkanları, bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulması öngörülüyor

ANKARA - Libya Başbakanı Ali Zeydan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın daveti üzerine resmi temaslarda bulunmak için bu akşam Türkiye 'ye geliyor.
Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Libya Başbakanı Zeydan'ın heyetinde, bazı bakanlar ve Genelkurmay Başkanı da bulunacak.

Zeydan, ziyaretinin İstanbul ayağında, Türkiye'de 7 aydır eğitim gören 800'ün üzerinde Libyalı polis adayları için İçişleri Bakanı Muammer Güler'in ev sahipliğinde bu akşam düzenlenecek mezuniyet törenine katılacak. Zeydan daha sonra Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan tarafından verilen akşam yemeğine katılacak.

ERDOĞAN’LA BAŞ BAŞA GÖRÜŞECEK

Libya Başbakanı Zeydan yarın da Ankara'da Başbakan Erdoğan ile baş başa ve heyetlerarası görüşmelerde bulunacak ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edilecek.

Açıklamada, Zeydan'ın ziyaretinin, Libya'da yeni hükümetin kurulmasının ardından kısa bir süre sonra gerçekleştiğine dikkat çekilerek, ziyarette Türkiye-Libya ilişkilerinin tüm veçheleriyle ele alınması, Türkiye'nin Libya'daki geçiş sürecine katkılarının artırılmasına yönelik imkanların değerlendirilmesi, bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulmasının öngörüldüğü kaydedildi.

Türkiye'nin, Libya'daki geçiş sürecine devrimin başından itibaren güçlü destek verdiği vurgulanan açıklamada, “Libya Başbakanı Sayın Zeydan'ın ziyareti vesilesiyle ülkemizin Libya'daki demokratik dönüşüm süreci ile güvenliğin temini ve kalkınma çabalarına katkılarını sürdürme yönündeki kararlılığı bir kez daha teyit edilecektir” ifadeleri yer aldı.(aa)