Libya: 'Devrim'in kalbinde çatışma ve olağanüstü hâl

Libya: 'Devrim'in kalbinde çatışma ve olağanüstü hâl
Libya: 'Devrim'in kalbinde çatışma ve olağanüstü hâl
Libya'nın Bingazi kentinde olağanüstü hal ilan edildiği ve bütün askeri personelin derhal bağlı bulundukları birimlere dönmelerinin istendiği bildirildi.

Radikal.com.tr – Libya'nın doğusundaki Bingazi kentinde ordu ile Ensar el-Şeria İslamcı milisleri arasında meydana gelen çatışmalarda en az üç kişinin öldüğü bildirildi. Kentte olağanüstü hal ilan edildiği ve bütün askeri personelin derhal bağlı bulundukları birimlere dönmelerinin istendiği belirtiliyor. 

BBC’nin haberine göre sabahın erken saatlerinden beri silah seslerinin işitildiği kentin bir bölümünde dumanların yükseldiği de görüldü.

Hem orduda hem de 2012'de Amerikan elçisi Christopher Stevens'ı öldürdüğü sanılan İslamcı grupta kayıplar olduğu bildirildi.

Kentin farklı bölgelerinde çatışmaların kesintili olarak saatlerdir devam ettiği, kent sakinlerinin evlerinden çıkmadığı ve okulların kapalı olduğu belirtilirken, Jala hastanesinde bir kaynağın verdiği bilgiye göre üç askerin öldüğü, 10'unun da yaralandığı ifade ediliyor.

Hükümet Libya'nın bazı bölgelerinde milisleri denetim altına almakta zorlanıyor. Milislerle protestocular arasındaki ölümcül çatışmaların ardından, 10 gün önce Başbakan Ali Zeydan tüm milislere başkent Trablus'u terk etme çağrısı yapmıştı.

Geçici hükümet, 2011'de Albay Muammer Kaddafi'yi deviren ayaklanmaya katılan milislere, yıl sonuna kadar orduya katılma ya da dağılma seçeneği sundu.

Bingazi isyanın başladığı ve 11 Eylül 2012'de Amerikan elçiliğinde elçi ile birlikte üç kişinin öldürüldüğü kent olarak Libya'nın en istikrarsız bölgelerinden biri.

Dış İslamcı gruplarla bağlantılı olduğuna inanılan Ensar el-Şeria Libya'nın doğusunda düzenlenen birçok saldırıdan sorumlu tutuluyor.

Libya’da Şubat 2011’de patlak veren isyanın başladığı kent ve sonrasındaki iç savaşta Kaddafi yönetimine karşı savaşan muhaliflerin ‘kalbi’ konumundaki Bingazi’deki silahlı eylemlerin ülkenin başka bölgelerine de yayılmasından endişe ediliyor. 

BBC, AA