Libya Konsolosluğu işgal edildi

Libya Konsolosluğu işgal edildi
Libya Konsolosluğu işgal edildi
Türkiye'ye tedavi amaçlı gelen bir grup Libyalı, Gümüşsuyu'ndaki Libya Konsolosluğu'nu işgal etti.

İSTANBUL - Tedavi olmak amacıyla Türkiye 'ye gelen bir grup Libyalı, Libya devletinin kendilerine ödediği paraların buradaki konsolosluk yetkilileri tarafından ödenmediğini öne sürerek isyan çıkardı.

Saat 12:00'da Beyoğlu Gümüşsuyu'nda bulunan Libya Başkonsolosluğu'na gelen yaklaşık 20 kişi, kişi başı haftalık 250 euro olan tedavi paralarını alamadıklarını iddia ederek konsolosluğu işgal etti. İçeri giren göstericiler buldukları evrakları dışarı attı. İşgalciler, hastane sevkinde sorun yaşadıklarını söyledi. Bir gösterici de içeride Kaddafi fotoğraflı bez takvim ile Yeşil Kitap 'ı pencereden dışarı attı. Dışarıda bekleyenler poster ile kitabı yerlere atarak çiğnedi. Bina içindekiler ile dışardan destek verenler Arapça "Dem elşuhede meyimşiş hebe"Şehitlerin kanı boşa akmadı" diye slogan attı. Bina içindekiler masa ve bilgisayarları kırdı. Konsolosluğun pencerelerine çıkarak Kaddafi posterlerini yırtan grup Libya bayrakları salladı. Olay yerine çok sayıda çevik kuvvet polisi sevk edildi.

Yaklaşık bir saat süren ikna çabalarının ardından, Konsolosluk yetkilileri çevik kuvvetin içeriye girmesine izin verdi. Konsolosluk kapısını kırarak içeri giren çevik kuvvet polisleri işgalci grubu kelepçeleyerek dışarıya çıkardı. Tam bu sırada içeridekilere destek olmak için yaklaşık 30 kişilik bir grupta sokak başında toplanarak sloganlar atmaya başladı. Bu kez konsolosluğa girmek isteyen dışarıdaki Libyalılarla polis arasında arbede çıktı. Polis, grubu dağıtmak için biber gazı ve cop kullandı. Polise direnen bazı Libyalılar gözaltına alınırken bazıları da kaçarken yerlere düştü. Ara sokaklara kaçan Libyalılar bir süre sonra tekrar geldi. Grubu bir kez daha uyaran polis yetkilileri gruba tekrar müdahale etti. Çıkan olaylarda 32 kişi göz altına alınarak emniyet müdürlüğüne götürüldü.