Libya lideri Zeydan'a 'gizemli tutuklama'

Libya lideri Zeydan'a 'gizemli tutuklama'
Libya lideri Zeydan'a 'gizemli tutuklama'
Zeydan, Kaddafi'yi deviren eski isyancılarca 'kaçırıldı'. Birkaç saat sonra bırakılan Zeydan "Olay gerginlik yaratmadan halledilsin" dedi.

NATO destekli operasyon sonucunda Muammer Kaddafi’nin linç edilerek öldürüldüğü Ekim 2011’den bu yana merkezi hükümetin otorite tesis edemediği Libya’daki siyasi kaos, ülkenin 1 yıllık başbakanı Ali Zeydan’ın önceki gün silahlı kişiler tarafından ‘kaçırılmasıyla’ yeni bir boyuta ulaştı. Başkent Trablus’ta kaldığı Corinthia Oteli’nden şafak vaktinde kaçırılan Zeydan’ın birkaç saat sonra serbest bırakıldığı açıklandı. Zeydan’ın neden hedef alındığı tam olarak anlaşılmazken, ABD özel timlerinin geçen hafta sonu Trablus’ta üst düzey Kaide zanlısı Ebu Enes el Libi’yi kaçırmasına tepkili milis güçlerinin ‘misilleme’ olarak bu eyleme giriştiği yorumu ağırlık kazandı.
Ayrıca Zeydan’ın kaçırılması, Kaddafi’nin devrilmesinin üzerinden geçen 2 yıla karşın merkezi hükümetin, ülkenin farklı bölgelerini kontrol eden rakip aşiretler ve İslamcı gruplar arasındaki çatışmaların önüne geçmekte hala başarısız olduğunu da ortaya serdi. Dün ilk olarak hükümetin sitesinde ‘Zeydan eski isyancılardan oluştuğuna inanılan bir grup tarafından bilinmeyen bir yere götürüldü’ açıklaması yapıldı. Açıklamada fail olarak Kaddafi’yi deviren isyancılardan oluşan ancak şimdi Trablus’ta güvenliğin sağlanmasına yardımcı olmaları için İçişleri Bakanlığı için çalışan 2 gruptan şüphelenildiği belirtildi. Biri ‘Libya Devrimci Operasyonlar Hücresi’, diğeri ise ‘Suçla Savaş Birimi’ idi.

Libi baskınına misilleme mi?

Kâğıt üzerinde içişleri ya da savunma bakanlıklarına bağlı çalışan ancak merkezi hükümet otoritesini tesis edemediğinden deyim yerindeyse ‘özerk hareket eden’ çok sayıdaki milis güçlerinden ikisi olan Devrimci Operasyonlar Hücresi ve Suçla Savaş Birimi’nden gelen açıklamalar ise kafaları karıştırdı.
Hükümeti ABD’nin ‘Libi operasyonuna’ izin vermekle suçladığı bilinen Devrimci Operasyonlar Hücresi, Zeydan’ı ‘başsavcılık emriyle tutukladıklarını’ açıkladı. Reuters’e konuşan grup sözcüsü “Zeydan’ın tutuklanması, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, Libi’nin kaçırılmasından Libya hükümetinin haberi olduğunu söylemesinin ardından geldi” dedi. Kerry, ‘Libi’yi yasal ve meşru hedef” olarak nitelerken, Zeydan ABD’den operasyonla ilgili bilgi talep etmişti.

‘Kaçırmayla ilgimiz yok’

Ancak Devrimci Operasyonlar Hücresi’nin bu açıklamasından sadece birkaç saat sonra ‘Zeydan’ın kaçırılmasıyla bir ilgisi olmadığını’ duyurması da kafaları karıştırdı. Grup açıklamasında, “Olayın sorumlusu olduğumuza dair medyada çıkan haberler temelsizdir” denildi.

Başsavcılık: Talimat yok

Öte yandan Suçla Savaş Birimi de ‘Başsavcılığın çıkarttığı emrin ardından Zeydan’ı tutukladıklarını’ açıkladı. Grup yetkilisi Abdülmunem El Hur “Zeydan yolsuzluk ve devlet güvenliğine zarar vermek suçlarından tutuklandı” dedi. Ancak Başsavcılık böyle bir emir çıkarılmadığını’ açıkladı. Kabinenin Facebook sayfasında da bakanların ‘Zeydan’ın dokunulmazlığının kaldırıldığı ya da hakkında tutuklama emri olduğuna dair bilgilendirilmediği’ belirtildi. Ancak öğle saatlerinde ise ‘Zeydan’ın özgür kaldığı’ duyuruldu. Dışişleri Bakanı Muhammed Abdülaziz, “Zeydan serbest bırakıldı. Ama hangi şartlarda serbest bırakıldığı konusunda henüz bilgimiz yok” dedi.

‘Özgür ama serbest değil’

Ancak Hükümet Sözcüsü Muhammed Kaber’in açıklaması ise yine kafa karıştırdı. Kaber, “Özgür ama serbest bırakılmadı” ifadesini kullandığı Zeydan’ın başbakanlık ofisine döndüğünü söyledi. Kaber’in ‘serbest bırakılmadı’ tabiriyle ne kast ettiği anlaşılmadı. Ancak daha sonra Zeydan’ın Başbakanlık’a gelmesiyle durum netleşti.

Zeydan: İstifa etmeyeceğim

Twitter’dan “Allah’a şükür iyiyim. Kçırmanın amacı istifamı sağlamaktıysa, bu olmayacak. Küçük adımlar atıyoruz ama doğru yönde” yazan Zeydan, Başbakanlık’ta da bakanlarca karşılandı. Basın toplantısında konuşan Zeydan serbest kalmasını sağlayanlara teşekkür ederken kim tarafından kaçırıldığına dair açıklama yapmaktan kaçındı. “Bu olayın gerginlik yaratmadan ve mantık çerçevesinde halledilmesini umuyorum” diyen Zeydan ‘baş edilmesi gereken pek çok şey’ olduğunun altını çizdi.