Libya'da çatışmalar alevlendi

Libya'da çatışmalar alevlendi
Libya'da çatışmalar alevlendi
Trablus'ta 48 kişinin ölümüne neden olan çatışmaların ardından şiddet dün de sürerken, Libya hükümeti ateşkes çağrısı yaptı.

Libya’nın başkenti Trablus’ta önceki gün milislere karşı gösteri düzenleyen halkın üzerine ateş açılması sonucunda 48 kişinin ölmesi ve 400’den fazla kişinin yaralanmasının ardından çatışmalar dün de dinmedi. 

En az 6 kişi öldü

Milis grubu Misrata Kartalları Tugayı’nın Trablus’tan çıkartılması için orduya bağlı kuvvetlerin operasyon yapacağının açıklanmasının ardından çıkan çatışmalarda en az 6 kişi öldü. Havaalanındaki Misrata milislerine karşı güvenlik güçleri ile yerel halkın mevzi aldığı belirtildi. Trablus’un doğusundaki Tajoura’da da silahlı gruplar arasında çatışmalar çıktı. Çatışmanın, Misrata milislerinin Trablus’a girişini önlemek için kontrol noktaları kurma çalışmalarında yaşandığı belirtildi. Önceki gün ise Trablus Yerel Meclisi’nin (TYM) çağrısıyla cuma namazı sonrası bir araya gelen yaklaşık 3 bin kişi, Misrata Kartalları’nın Gargur’daki üssünün kaldırılması talebiyle yürüyüş yaptı. Göstericilerin üzerine milislerin ateş açması sonucunda Misrata Kartalları’ndan da 16 kişi öldürüldü.
Yürüyüşe katılan Trablus Belediye Başkanı Sedat El Bedri, göstericilerin barışçıl bir eylem yaptığını belirtip “Ancak milisler üsse yaklaşır yaklaşmaz üzerimize ateş açtı. Tanksavar silahları ve roket bile kullandılar. Eylemciler silahsızdı” dedi. TYM tüm silahlı milisler Trablus’u terk edene kadar halkı sivil itaatsizliğe çağırdı. Misrata Yerel Meclisi ise olaylardan TYM’yi sorumlu tutup çatışmaları göstericiler arasına sızan bazı kişilerin başlattığını öne sürdü. Genel Kongre milis güçlere yönelik stratejinin belirlenmesi için olağanüstü toplanırken, geçiş hükümeti de ulusal yas ilan etti.
Muammer Kaddafi rejiminin devrilmesinin ardından doğudaki Misrata kentinden gelip Gargur’a yerleşen Misrata Kartalları’nın komutanı Nuri Feryuan’ın ölümünün ardından milisler ile geçiş hükümetine bağlı güvenlik güçleri arasında 8 Kasım’da çatışmalar çıkmıştı. Bu çatışmaların ardından ‘milis güçlerinin Trablus’tan çıkarılması’ müzakereleri başlamıştı.
Kaddafi rejimi sonrası ülkede ortaya çıkan çok sayıda silahlı gruplar Başbakan Ali Zeydan’ı bile ‘kaçırmıştı.’ Merkezi hükümetin otorite tesis edemediği Libya’daki kaos, 1 yıllık başbakan Zeydan’ın 10 Ekim’de silahlı kişilerce ‘kaçırılmasıyla’ yeni boyuta ulaşmıştı. Kaddafi’yi deviren isyancılardan oluşan ancak şimdi Trablus’ta güvenliğin sağlanmasına yardımcı olmaları için İçişleri Bakanlığı için çalışan 2 gruptan şüphelenilmişti. Zeydan ise dün ateşkes çağrısı yaptı. Zeydan, “Silahlı grupları Trablus’a girmemeye çağırıyorum. Bunun felaket sonuçları olabilir” dedi