Libya'da halk sandık başında

Libya'da halk sandık başında
Libya'da halk sandık başında
Libya'da muhalefetin kalesi Bingazi'de halk, sandıkla tanışmanın ve ilk defa meclise gönderecekleri temsilcileri seçmenin sevincini yaşıyor.

Oy verme işleminin başlamasının ardından Tahrir Meydanı'na akın eden yüzlerce kişi, “Özgür Libya , ev ev sokak sokak buradayız” şeklinde sloganlar attı. Araçlarla şehir turu atarak ülkelerine demokrasinin gelişini kutlayan Libyalılar, demokrasi yolunda seçimlerin yapılmasının, kimin kazanacağından daha önemli bir süreç olduğunu ifade ettiler. AA muhabirine ilk defa sandık başına giderek oy kullanma heyecanını yaşadığını belirten Muhammed Senusi, “Belki siz bunu yaşadınız ama biz yaşamadık. Yaşım 41 ve ilk defa oy kullandım. Bu büyük bir mutluluk” diye konuştu.

Tahrir Meydanı'ndaki sevinç gösterilerine katılan İyad Velid Mustafa isimli bir diğer Libyalı ise Arap dünyasındaki diğer diktatörlerin göstermelik de olsa seçim yaptıklarını söyleyerek, “Kaddafi göstermelik dahi olsa seçim yapmıyordu. Şimdi savaşarak haklarımızı aldık ve seçim oldu. Çok mutluyum” ifadesini kullandı. Sevinç gösterilerine katılanlar, “federalizm” isteyen gruplara tepki gösteriyor. Göstericiler federalizmin ülkeyi bölünmeye götüreceğini ileri sürerek bu isteğin dış destekli olduğunu iddia ediyor.  

Ülkenin doğu bölgelerinde “federalizm” isteyen muhalifler ise küçük gösteriler düzenleyerek, halkı seçimlere katılmamaya çağırıyor. Seçimlerin federal bir yapı kurulduktan sonra yapılması gerekiğini belirten birçok muhalif hareket ve siyasi partiden oluşan federalizm yanlıları, seçimlerin adil olmadığını savunuyorlar. (AA)