Libya'da toplu mezar ortaya çıkarıldı

Libya'da toplu mezar ortaya çıkarıldı
Libya'da toplu mezar ortaya çıkarıldı

Toplu mezarda bulunan cesetlerin Libyalı muhaliflere ve sivillere ait olduğu belirlendi

Libya'da 2011 yılındaki çatışmalardan kalma bir toplu mezar ortaya çıkarıldı. Libyalı muhalifler ile sivillere ait olduğu belirlenen 157 cesedin bulunduğunu belirtildi

BİN CEVAD - Libya hükümet yetkilileri, ortaya çıkarılan toplu mezarda, Libya lideri Muammer Kaddafi 'yi devirmek için savaşan Libyalı muhalifler ile sivillere ait olduğu belirlenen 157 cesedin bulunduğunu belirtti.

Libya'nın doğusundaki Bin Cevad kasabasında ortaya çıkarılan Libya'da şimdiye kadar bulunan en büyük toplu mezar olduğu bildirildi.

Libya'da hükümete bağlı olarak çalışan kayıp kişiler bürosu yöneticisi Ömer El Ubeydi basına yaptığı açıklamada, toplu mezarda bulunan cesetlerden 80'inin kime ait olduğunun belirlendiğini söyledi. Tamamı doğu Libyalılara ait olduğu belirlenen cesetlerden en gencinin 17 yaşında bir erkeğe ait olduğunu kaydeden Ubeydi, bu kişilerin büyük bir bölümünün mart ayında ateşli silahlar ve roket saldırıları sırasında aldıkları yaralar sonucu öldüğünün saptandığını kaydetti.

Ubeydi, cesetlerin bazılarının idam edilen kişilere ait olduğunu diğerlerinin ise roket saldırıları nedeniyle tanınmaz hale geldiklerini bildirdi.(aa)