Libya'nın silahları her yerde

Libya'nın silahları her yerde
Libya'nın silahları her yerde
BM, Libya'da asilerin elindeki silahların Suriye başta olmak üzere Ortadoğu ve Afrika'da çatışma bölgelerine yasadışı yollarla taşındığını rapor etti.

NATO müdahalesi ve asilerin silahlandırılmasıyla Kaddafi rejiminin devrildiği Libya’da kullanılan silahlar bölgeye yayılıyor, Mali ve Libya gibi yerlerde çatışmaları kızıştırıyor. Uyarı BM’den geldi. 5 uzmandan oluşan BM özel komisyonu, Libya’daki silahların, artan oranda Suriye, Mısır’ın Sina bölgesi, Cezayir, Nijer, Mali, Gazze gibi çatışmaların yaşandığı bölgelere yasadışı olarak transfer edildiğini belirtti. Komisyonun BM Güvenlik Konseyi’ne sunduğu rapora göre Libya’dan 12’den fazla ülkeye taşınabilir hava savunma sistemi, patlayıcı, mayın gibi ağır ve hafif silahlar ile askeri teçhizat kaçırıldı. Kaddafi’nin 2011’de devrilmesinden bu yana Libya, bölgede önemli ve cazip bir silah kaynağı haline geldi. Libya’nın özellikle Misrata ve Bingazi kentlerinden Suriye’ye yapılan sevkıyat Türkiye ve Lübnan üzerinden gerçekleşiyor.

Türkiye sevk ağında

Raporda şu bilgiler yer aldı: “Son 12 ayda Libya’daki silahlar endişe verici oranda yayılmaya devam ediyor ve Batı Afrika, Doğu Akdeniz Bölgesi, hatta Afrika Boynuzu’na transfer ediliyor. Silah kaçakçılığı, Afrika ve Doğu Akdeniz’deki mevcut çatışmaları alevlendirirken terörist gruplar gibi devlet dışı aktörlerin cephanelerini besliyor. Siyasi istikrarsızlık, güvenlik zafiyeti ve depoların yetkililer tarafından kontrol edilmemesi, silahsızlanma ve silahları toplamanın ertelenmesi silah kaçakçılığını teşvik etmiş ve kaçakçılara maddi anlamda büyük fırsat doğurmuştur. Yerel yetkililer transfere doğrudan dahil olmasa da haberlar olabilirler.”
Komisyonun 10’u Libya’ya olmak üzere Afrika, Avrupa ve Ortadoğu ’daki 15 ülkeye 28 ziyaret gerçekleştirerek hazırladığı rapora göre düzenli transferlerin büyük çoğunluğu Mısır ve Sahel’e gerçekleştirildi. Çad ve Suriye Libya’dan en düzensiz şekilde silah kaçırılan ülkeler oldu. El Şebab gibi radikal örgütlerin güçlendiği Somali’ye de Libya silahlarının gittiğine dair kanıtlar bulundu. Raporda Libya’daki isyan sırasında Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin, BM’nin silah ambargosuna rağmen Kaddafi karşıtlarına silah ve mühimmat temin ettiğine dair bulgular olduğu belirtildi.


KADDAFİ'NİN ECNEBİLERİ

Libya’nın Eylül 2011’de linç edilen lideri Muammer Kaddafi için paralı askerlik yapmakla suçlanan 19 Ukraynalı, üç Beyaz Rus ve iki Rus, Trablus’taki Yüksek Askeri Mahkeme’de yargılanmaya başladı. Dava, Libya hükümetinin tayin ettiği savunma avukatının talebi üzerine 1 Mayıs’a ertelendi.