'Liderler yorulmak bilmeden çalışacaklarını taahhüt etti'

'Liderler yorulmak bilmeden çalışacaklarını taahhüt etti'
'Liderler yorulmak bilmeden çalışacaklarını taahhüt etti'
BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, 'Liderler Kıbrıs sorununa en erken zamanda kapsamlı bir çözüm bulunması için yorulmak bilmeden çalışmayı taahhüt ettiler' açıklamasında bulundu.

RADİKAL - Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kıbrıslı Türk Lider Mustafa Akıncı ile Rum Lider Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs sorununa en erken zamanda kapsamlı bir çözüm bulunması için  yorulmak bilmeden çalışmayı taahhüt ettiklerini kaydetti ve bunun liderler tarafından yürütülecek bir süreç olacağı konusunda hemfikir olunduğunu vurguladı.

Liderlerin Birleşik Federal Kıbrıs’a yönelik ortak vizyonlarıyla ilgili ayrıntılara inmeye başladığını kaydeden Eide, bugünkü görüşmenin çok olumlu ve yapıcı bir atmosferde geçtiğini dile getirdi. BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, görüşme sonrasında liderler adına hazırlanan ortak açıklamayı okudu.

KKTC hükümeti geçiş kapılarında vize işlemini kaldırdı

'AYDA EN AZ İKİ GÖRÜŞME, BİR SONRAKİ GÖRÜŞME 28 MAYIS’TA'

Liderlerin önümüzdeki aylarda sürecin nasıl olacağıyla ilgili fikir birliğine vardığını söyleyen Eide, Akıncı ve Anastasiadis’in ayda en az iki kez bir araya gelmeyi kararlaştırdıklarını ve bir sonraki görüşmenin 28 Mayıs Perşembe günü olacağını kaydetti. Müzakerecilerin ise lider görüşmelerinin arasında yoğun ve destekleyici şekilde bir araya geleceğini dile getiren Eide, müzakereciler Özdil Nami ile Andreas Mavroyannis’in bugün ilerleyen saatlerde ilk görüşmelerini gerçekleştireceklerini dile getirdi. (Ali Ruhluel/DHA)

Kıbrıs'ta müzakerelerin başlangıç tarihi belli oldu