Liderlerin görüşmesinden önce Minsk'te ateşkeste uzlaşıldı

Liderlerin görüşmesinden önce Minsk'te ateşkeste uzlaşıldı
Liderlerin görüşmesinden önce Minsk'te ateşkeste uzlaşıldı
Almanya, Fransa, Rusya ve Ukrayna liderlerinin buluşmasından önce Minsk'te Ukrayna krizi için bir araya gelen temas grubunun ateşkeste uzlaştığı bildirildi.

RADİKAL - Ukrayna, Rusya, Fransa ve Almanya liderleri çarşamba günü Belarus’un başkenti Minsk’te ateşkesi görüşmeye hazırlanırken; Rusya, Ukrayna ve AGİT üçlü temas grubu ile Rusya yanlısı ayrılıkçıların temsilcileri ateşkeste uzlaştı.

Rus resmi haber ajansı TASS'a göre; Ukrayna, Rusya, AGİT üçlü temas grubunun Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Minsk'teki görüşmesinden, çatışmaların arttığı Doğu Ukrayna için bir izleme mekanizması oluşturulması ve ağır silahların buradan çekilmesi kararı çıktı. TASS'a göre, adını açıklamayan bir kaynak Ukrayna'nın doğusundaki iki isyancı bölgenin statüsü ve yerel seçimlerin halen tartışıldığını söyledi.

Hollande-Putin-Merkel görüşmesinden sonuç çıkmadı


OBAMA PUTİN'İ ARADI

Minsk’ten ateşkes haberinin geldiği sıralarda, ABD Başkanı Barack Obama’nın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i arayıp Ukrayna ile ilgili yaptığı görüşmenin detayları Beyaz Saray tarafından açıklandı. Buna göre Obama, Putin'in Ukrayna'da "saldırgan eylemlerine" devam etmesi halinde "daha ağır bir bedel ödemek zorunda kalacağını" söyledi. Obama, Putin'e ülkede geçen Nisan'dan bu yana şiddetlenen savaşa barışçıl yollardan bir çözüm bulunması için "müzakere fırsatını kaçırmaması" çağrısında bulundu.

Putin Sisi'ye Kalaşnikof hediye etti

Putin: Ukrayna kendi içinde anlaşmaya varmalı

DAHA ÖNCE ANLAŞMA SAĞLANAMAMIŞTI

Minsk'teki temas grubu toplantısından ateşkes kararının çıkmasıyla çarşamba günü yapılması planlanan Ukrayna, Rusya, Fransa ve Almanya liderlerinin buluşması da tehlikeye girmemiş oldu. Liderler, Ukrayna krizine barışçıl bir çözüm bulmak için bir araya gelecek.

Son Minsk görüşmesi, 31 Ocak’ta yapılmış ancak anlaşamayan taraflar başarısızlık nedeniyle birbirini suçlamıştı.

Rusya Yanukoviç'i iade etmeyecek

İngiltere: Putin, 20. yüzyılın ortalarında yaşayan bir tiran gibi davranıyor