Lieberman: İsrail, subaylarının Türkiye tarafından terörize edilmesine izin vermez

Lieberman: İsrail, subaylarının Türkiye tarafından terörize edilmesine izin vermez
Lieberman: İsrail, subaylarının Türkiye tarafından terörize edilmesine izin vermez
İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman, ülkesini ziyaret eden Alman Cumhurbaşkanı Gauck ile yapılan bir görüşmede Mavi Marmara iddianamesini sert dille eleştirdi

TEL AVİV – İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, dokuz Türk’ün ölümü ile sonuçlanan Mavi Marmara baskınına ilişkin iddianameyi sert dille eleştirdi. “İsrail, subaylarının Türkiye tarafından terörize edilmesine izin vermez” diyen Lieberman Avrupalı ülkeleri, Türkiye’nin “vahşi davranışı"na engel olmaya çağırdı.
Avigdor Lieberman, ülkesini ziyaret eden Alman Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ile yapılan bir görüşmede “İsrail, subaylarının Türkiye tarafından terörize edilmesine izin vermez” dedi ve İsrail’in askerlerinin uluslararası hukuka uygun biçimde hareket ettiklerini öne sürdü.

Haaretz gazetesine göre, Lieberman, “Avrupalı ülkelerin, Türkiye’nin, İsrail eski Genelkurmay Başkanı ve diğer üst düzey subaylara karşı temelsiz iddianameler provokasyonu ile işbirliği yapmayacaklarını umuyoruz. Avrupalı ülkelerin, yoldan çıkan ve tüm kabul edilir uluslararası yasalara aykırı davranan NATO üyesinin vahşi davraşınını önleyeceğini umuyoruz“ ifadelerini kullandı.

-“TÜRKİYE’NİN PROVOKASYONU KARŞISINDA AZAMİ İTİDAL GÖSTERECEĞİZ”-
Avigdor Lieberman, “Türkiye’nin provokasyonlarının karşısında azami itidal gösterecek" dedi. Lieberman, "İsrail, sorumluluk içinde harekete etmeye devam edecek ve Ortadoğu ’da barış ve istikrarına verdiği önemden dolayı (Başbakan) Erdoğan’a yönelik bir karşı provokasyona itilmeyecek” sözlerini ekledi. (anka)