'Linç caiz değil'

Mısır'da 4 hırsızın linç edilmesine Ezher'den tepki: Suçluların cezasını vermek yargının işi, halkın değil

KAHİRE - Ezher alimleri, Mısır halkının soyguncuları linç etmesine tepki gösterdi. Mısır'da önceki gün halk, yakaladığı 4 hırsızı öldürerek suçlarının cezasını verdiklerini ilan etmişti.

Ezher alimleri tarafından yapılan açıklamada, suçun cezasını verecek makamın yargı olduğu ve bireylerin kendi başlarına cezalandırma yoluna gitmelerinin kesinlikle caiz olmadığı belirtildi.

Kahire'nin kuzeyinde yer alan bir köyde halk, yakaladığı 4 hırsızı köylülerden birinin arabasını çaldıklarını itiraf ettirene kadar dövdükten sonra öldürmüştü.
Ezher Fetva Heyeti eski Başkanı Abdulhamid et-Tarş, suçluları cezalandıracak makamın yargı olduğunu hiçbir şekilde halkın kendi başına ceza verme yetkisinin olmadığını, İslam'ın bu duruma kesinlikle cevaz vermeyeceğini belirterek, bunu mazur göstermenin mümkün olmadığını söyledi.

Tarş, insanların birbirlerini öldürmelerini engellemek için yargıya bu konuda büyük görev düştüğünü ifade etti.

İslami Araştırmalar Akademisi Üyesi Muhammed Eş-Şahhat el-Cündi ise bir kişinin cezalandırılmasının ancak soruşturma neticesinde sunulan deliller sonrasında suçu işlediği sabit görülmesi halinde yargıçların vereceği bir karar olduğunu, Kuran;da emredilen kısasın kesinlikle bu yapılan ile bir ilgisinin bulunmadığını dile getirdi.
Mısır'da, 25 Ocak 2011'deki halk devrimi sonrasında polislerin görevlerinden ayrılması ile silahlı soygun olayları sıkça yaşanır oldu. Son dönemde halkın, yakaladığı soyguncuları linç etmesi ise toplumda tartışmalara neden olmuştu. (aa)


  ETİKETLER:

  Mısır

  ,

  İslam

  ,

  Ceza

  ,

  Soruşturma

  ,

  Soygun

  ,

  İlan

  ,

  Kahire

  ,

  Yargı