Linç moral verdi

Linç moral verdi
Linç moral verdi
Halep'te silah ve cephane sıkıntısı yaşayan muhalifler, Şebbiha gücü olarak tanımladıkları Sünni El Berri aşiretinin liderini öldürdükten sonra moral buldu.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

HALEP- Çatışmaların devam ettiği Halep’e zorlu bir yolculuktan sonra girmeyi başardık. “Halep’in Şebbiha lideri” olarak tanımladıkları aşiret lideri Zeyn el Din el Berri ve adamlarının yakalanması, silah ve cephane sıkıntısı nedeniyle moralleri bozuk olan muhalifler arasında sevinç yarattı. Muhaliflerin Beşşar Esad’ın askerlerinden bile daha çok korktukları bir güç var: Şebbihalar… Esad’a bağlı milis güçler çatışma bölgelerinde sivil hareket ediyor. Muhaliflerin verdiği bilgilere göre, en çok kayıp Şebbihalar yüzünden yaşanıyor. Esad’ın üniformalı askerlerinden korkan yok. Bir muhalif, “Onlar bizim kardeşlerimiz. Zorunlu olmasalar savaşmazlar, zaten bir karışıklık çıktığında üniformalarını çöpe atıp kaçıyorlar. Keşke Esad büyük bir birlik halinde gelse. Bizi gördüklerinde firar ediyorlar. Ama Şebbihalar öyle değil, asker kaçınca onlar geliyor” diyor. 

Tekbir eşliğinde infaz
Önceki gece muhalif askerler Berri’nin yakalandığı ve sorgulandığı sonra da kurşuna dizilerek infaz edildiği görüntüleri izledi. Görüntülerde, Berri’nin yüzü kanlar içinde. Üzerinde sadece iç çamaşırı bulunuyor. Berri’ye ve adamlarına tek tek isimleri soruluyor. Başka bir videoda ise Berri ve adamları bir duvarın kenarına diziliyor. Sonra da Kalaşnikov’la üzerlerine tekbirler eşliğinde kurşun sıkılıyor. Bir muhalif asker sadece Berri’yi ele geçirebilmek için 12 arkadaşlarının şehit düştüğünü anlattı. Halep’in yıkık binaları, yanmış tanklarıyla hayalet görünümünde olsa da savaştan kaçanlar arasında evlerine dönenler de oluyor. Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) gönüllü askerleri de Halep’te çatıştıktan sonra güvenli olan geri karargâhlara geliyor. Burada dinlendikten ve ihtiyaçlarını giderdikten sonra aldıkları emirlere göre yeniden Halep’teki cephelere geri dönüyor.
Halep’te önceki gün iki polis karakolu da muhalifler tarafından ele geçirildi. Çatışmalar sabah saatlerinden itibaren başlıyor. Kentin her yerinde her an çatışma olmuyor. Önceki günkü çatışmaların adresi Salihin, Miyesser, Sakur, Şaar ve Salahattin’di. Muhaliflerin de en büyük sorunu silah ve mermi. ÖSO’dan bir komutan tek bir mermi için 2 dolar ödediklerini anlatıyor. Yiyecek sıkıntısı yaşansa da herkes bulduğunu yiyor. Bugünkü (dün) mönümüzde hıbız dedikleri ekmek ve gazı kaçmış bir portakal suyu.
Muhalifler Halep’te çatışmanın yanı sıra ele geçirdikleri yerlerde belediyecilik hizmeti de vermeye başladı. Hastalık olmasın diye buldukları 2 traktör şehrin içindeki çöpleri toplayıp kent dışına atıyor. Güvenli bir şekilde ekmek dağıtmaya çalışıyor. Halep’te Şifa Hastanesi de muhaliflerin elinde. Kentte önceki gün yaralanan Anadolu Ajansı muhabiri Sinan Gül de bu hastaneye getirilmiş, sonra Türkiye ’ye gönderilmişti.