Londra Büyükelçisi Bilgiç'in Suruç mektubu Guardian'da

Londra Büyükelçisi Bilgiç'in Suruç mektubu Guardian'da
Londra Büyükelçisi Bilgiç'in Suruç mektubu Guardian'da
İngiliz Guardian gazetesi, Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç'in IŞİD'in Suruç'ta düzenlediği saldırının Kürtlere değil Türkiye'ye ve Türk vatandaşlarına yönelik olduğunu belirttiği bir açıklama mektubunu yayımladı.

RADİKAL - İngiltere’nin saygın gazetelerinden Guardian, geçen hafta 13 milletvekilinin İngiliz hükümetinin Suriye'de hava saldırılarını genişletmeye yönelik planlarını eleştiren bir mektubunu yayımlamıştı.

Mektupta aralarında İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nden üç milletvekilinin de bulunduğu 13 kişi, "Batı'nın bombaları Suriye'de IŞİD'i durdurmayacak" yorumu yer almıştı..

'IŞİD AVRUPA VE DÜNYA İÇİN TEHDİT'

Gazete Türkiye 'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç'in bu mektupla ilgili olarak kendilerine gönderdiği açıklamayı yayımladı. 

Büyükelçi Bilgiç’in, mektupta ifade edilenin tersine, IŞİD'in Suruç'ta düzenlediği saldırının Kürtlere değil Türkiye'ye ve Türk vatandaşlarına yönelik olduğunu belirttiği ifade edildi.

Bilgiç mektupta, Suruç'ta yaşamını kaybedenlerin tamamının Kürt asıllı olmadığını; IŞID’in halihazırda sadece Türkiye ya da diğer bölge ülkeleri için değil, Avrupa ve dünya için de tehdit oluşturduğunu belirtti.

IŞID’in küresel bir sorun olduğunu ve uluslararası toplumun bu tehditle mücadelede birlikte gereken önlemleri alması gerektiğini anlattığı mektupta Bilgiç, bunda başarısız olunmasının, radikalleşme salgınından ve bunun yansımalarından etkilenme riskini de beraberinde getireceğini ifade etti.

Gazete Bilgiç'in mektubundan şu satırlara yer verdi:

IŞİD'in Ortadoğu 'da kontrol ettiği bölgelerden mesafe olarak uzak olmak, bu tehdidin azaltılmasına yardımcı olmaz. Türkiye üzerine düşen görevi yerine getirerek bu sorunların çözümünü müttefikleri ile birlikte aktif ve geniş çaplı bir şekilde tartışmaktadır." (Aynur Tattersall/DHA)