Londra yine 'Türk Boris' dedi

İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan belediye başkanlığı seçimini, dört yıldır bu görevde bulunan Türk kökenli Muhafazakar Partili Boris Johnson kazandı

Önceki gün yapılan seçimin sonuçlarına göre, Muhafazakar Partili Johnson 1 milyon 54 bin 811 seçmenin oyunu olarak, oyların yüzde 51,5'ini almış oldu.  2000-2008 yıllarında belediye başkanlığı görevinde bulunan İşçi Partili Ken Livingstone ise, 992 bin 273 oyla, oyların yüzde 48,4'ünü aldı.  Johnson ve Livingstone'u sırasıyla, Yeşil Parti 'den Jenny Jones (98 bin 913 oy), Liberal Demokrat Parti'den Brian Paddick (91 bin 774 oy), bağımsız aday Siobhan Benita (83 bin 914 oy), Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'nden (UKIP) Lawrence Webb (43 bin 274 oy) ve İngiliz Ulusal Parti'den (BNP) Carlos Cortiglia (28 bin 751 oy) takip etti.

Boris Johnson dört yıllığına yeniden belediye başkanı seçildiğinin açıklanmasının ardından yaptığı konuşmada, ''Londra için çalışmaya devam edeceğim. Londra halkına, bana yeni bir şans verdikleri için teşekkür ederim'' dedi.

SONUÇ GECİKMELİ GELDİ

8 milyona yakın kişinin yaşadığı Londra için belediye başkanlığı yarışının sonuçlarının açıklanmasında gecikme yaşandı.

Sonuç akşam üzeri saatlerinde beklenirken, bilgisayarlarda yaşanan teknik sorunlar, Brent ve Harrow bölgesinde iki sandığın gözden kaçırılarak sayılmaması gibi nedenlerle belediye başkanının kim olduğunun açıklanması gece yarısını buldu.

47 yaşındaki Boris Johnson Türk kökeniyle de biliniyor. Damat Ferit Paşa hükümetinde İçişleri Bakanlığı yapan Ali Kemal Bey'in torununun oğlu olan Johnson, seçim kampanyasında "Londra için 9 maddelik planım" dediği planla, belediye vergisindeki belediye başkanına ayrılan payı 4 yıl boyunca dondurmak, gelecek 4 yılda 200 bin yeni iş imkanı yaratmak, polis teşkilatını güçlendirmek, yeni yeşil alanlar oluşturmak ve metro ulaşımındaki aksaklıkları gidermek gibi konularda çeşitli vaatlerde bulunmuştu.

Boris Johnson, seçim kampanyasını yürütürken AA'ya yaptığı açıklamada, "Londra, Türk toplumunun katkısı olmazsa çöker" diyerek, Türk toplumunu Londra polis teşkilatındaki görevlere başvurmaya çağırmıştı.

BAŞKENTİ ALDILAR AMA..
İngiltere Başbakanı David Cameron'ın lideri olduğu koalisyonun büyük ortağı Muhafazakar Parti'nin üyesi olan Boris Johnson'ın başkent Londra'daki başarısına karşın, ülke genelinde koalisyon hükümeti, muhalefetteki İşçi Partisi'ne çok sayıda koltuk kaptırdı.

İngiltere'nin yanı sıra, Galler ve İskoçya'da da dün yapılan yerel seçimlerde 181 belediyenin belirlenmesi için sandık başına gidildi. Resmi sonuçlara göre, İşçi Partisi 75 belediyede 2 bin 158 belediye meclisi üyeliğini, Muhafazakar Parti 42 belediyede 1,005 belediye meclisi üyeliği, Liberal Demokrat Parti ise 6 belediyede 431 belediye meclisi üyeliğini aldı.

İşçi Partisi 2008 yılındaki bir önceki yerel seçime göre 823 belediye meclisi üyeliği kazanırken, Muhafazakar Parti 405, Liberal Demokrat Parti ise 336 üyelik kaybetti.

Başbakan Cameron seçim sonuçlarıyla ilgili, koltuklarını kaybeden Muhafazakar Partili belediye meclisi üyeleri için üzgün olduğunu ifade ederek, ''Zor zamanlardan geçiyoruz ve bu sorunlara kolay cevaplar yok'' dedi. Seçimden zaferle çıkan İşçi Partisinin lideri Ed Miliband ise, ''İşçi Partisi geri döndü'' diye konuştu. Yerel seçimlere katılımın ülke genelinde yüzde 32 olduğu ve bu oranın 2000 yılından bu yanaki en düşük oran olduğu açıklandı.

UKIP VE SNP'NİN BAŞARISI

AB karşıtı görüşleriyle bilinen Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'nin (UKIP) ise yerel seçimde oy oranını yüzde 13'e çıkarması dikkati çekti.

Ara seçimle önceki ay parlamentoya giren ve savaş karşıtı görüşleriyle bilinen George Galloway'in üyesi olduğu sosyalist parti Respect'den, 5 belediye meclisi üyesi Bradford'dan seçildi.

İngiliz basını, iki yıl önce iktidara gelen koalisyon hükümetinin yerel seçimde ağır yenilgiye uğradığı, bunun temel nedeninin ise uygulanan kemer sıkma politikaları olduğu yorumunu yapıyor.

Birmingham, Sheffield, Nottingham, Manchester, Bradford, Coventry, Wakefield, Leeds ve Newcastle-Upon-Tyne şehirlerinde belediye başkanı seçilip seçilmemesine ilişkin yapılan referandumlardan ret oyları çıktı.

İskoçya'da ise ayrılıkçı İskoç Ulusal Partisi (SNP), bir önceki yerel seçime göre belediye meclisi üyesi sayısını artırarak, 424 belediye meclisi üyesi çıkarttı.

İngiltere'den 128, İskoçya'dan 32, Galler'den ise 21 belediye için dün sandık başına gidilmişti. (aa)